Stanice bude měřit kvalitu vody v Bečvě minimálně do konce letošního roku
Stanice ve Lhotce nad Bečvou je v provozu od 3. června 2022. Zařízení je schopné okamžitě poznat změny v kvalitě vody a odebírat vzorky. Jeho smyslem je předejít ekologickým haváriím, jaká byla například ta na Bečvě v září roku 2020. Provoz stanice zajišťuje Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka (VÚV TGM). "Z výsledků měření je patrné, že za rok provozu nedošlo ke zhoršení kvality vody v Bečvě a perloočkám, které jsou součástí stanice, se daří. Je to skvělá zpráva, která ukazuje také na preventivní význam monitoringu. Jedná se totiž o jakýsi zdvižený prst pro všechny případné znečišťovatele," uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO).
Zástupci VÚV TGM se obrátili na valašskomeziříčskou radnici s prosbou o spolufinancování dalšího provozu monitorovací stanice. "Původně se totiž počítalo pouze s ročním provozem. Vzhledem k tomu, že náklady činí bezmála milion korun ročně, oslovili jsme také Zlínský kraj, Povodí Moravy a zástupce Vsetína, Rožnova pod Radhoštěm a Hranic na Moravě. Na společném jednání jsme se shodli na tom, že není možné, aby provoz hradily pouze samosprávy. Dopisem jsme proto oslovili ministerstvo životního prostředí, ministerstvo zemědělství a Povodí Moravy se žádostí o řešení vzniklé situace," uvedl Stržínek. Ministerstvo životního prostředí rozhodlo o uvolnění peněz na provoz stanice do konce letošního roku. "Je to výborná zpráva pro Bečvu a nás všechny, kteří kolem ní žijeme. S ministrem životního prostředí jsem ve spojení a budeme jednat také o možnostech zajištění nepřetržitého monitoringu kvality vody v řece i pro rok 2024," uvedl Stržínek.
Od ledna se rozsáhlou ekologickou havárií na řece Bečvě ze září 2020 zabývá vsetínský okresní soud. V případu jsou obžalovaní společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka. Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí Havelkovi až pět let vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest. Zmocněnec podniku Vladimír Kurka i Havelka vinu odmítli.
Podle obžaloby způsobila Energoaqua znečištění Bečvy kyanidy a šestimocným chromem minimálně na 37 kilometrech řeky, což mělo za důsledek úhyn více než 39 tun ryb. Firma Energoaqua spravuje tovární areál bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Policie dospěla k závěru, že se kyanidy do řeky dostaly právě tímto kanálem. Zástupci obžalované firmy to odmítají.
reklama