https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybar-becva-se-po-otrave-vzpamatovava-pomalu-chybi-vicelete-ryby
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybář: Bečva se po otravě vzpamatovává pomalu, chybí víceleté ryby

28.11.2024 01:51 | OLOMOUC (ČTK)
Řeka Bečva protékající mezi Valašským Meziříčím a Juřinkou.
Řeka Bečva protékající mezi Valašským Meziříčím a Juřinkou.
Foto | Radim Holiš / Wikimedia Commons
Po čtyřech letech od ekologické katastrofy se řeka Bečva na pomezí Zlínského a Olomouckého kraje již vzpamatovala z nejhoršího. Zásluhu na tom mají i rybáři, kteří každý rok do řeky vysazují několik set tisíc rybích plůdků a ročních i dvouletých ryb. Řeka se podle šéfa hustopečských rybářů Stanislava Pernického díky samočisticí schopnosti obnoví, bude to však ještě otázka času, řekl. Na řece stále funguje pro rybáře režim chyť a pusť.
 
"Bečva je v takové kondici, že v průběhu čtyř let se neustále dosazují ryby. Nicméně 60 procent ryb, které jsme tehdy sbírali uhynulé, byly ve stáří osm, devět, deset i 15 let, kdežto my vysazujeme ročka, který má tak sedm nebo osm centimetrů, sem tam dvouročka dosahujícího 15 až 17 centimetrů a váčkový plůdek. Mezitím za ty čtyři roky byla v Bečvě pětkrát velká voda, která samozřejmě spoustu ryb spláchne," uvedl Pernický.

Řeka má podle něj zcela nepochybně samočisticí schopnost. "Navíc je tam také řada ryb, které se tam dostanou díky velké vodě. Rybí přechod na jezu v Hranicích také funguje, takže ta Bečva se zcela nepochybně spraví. Je to však otázka času, rozhodně to není teď, že by byla řeka ve stejné kondici jako před otravou," doplnil šéf rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou.

Na řece už čtvrtým rokem platí pro rybáře režim chyť a pusť, kvůli tomuto rozhodnutí lemují úseky Bečvy na Přerovsku stále cedule, které rybáře na tento režim upozorňují. I když i sám šéf hustopečských rybářů vnímá negativní ohlasy, měl by podle něj tento režim ještě zůstat. "Zatím to tak funguje, i když řada organizací na tom toku to už odmítá a na konferenci proti tomuto režimu protestovala. Já jsem ale za to, aby tento režim i nadále trval, aby tam ta generační ryba mohla dorůst. Je nezbytné aby ten život se tam obnovil," doplnil Pernický.

Řeku podle včerejšího pravomocného rozhodnutí soudu otrávily kyanidy, které vytekly v podobě odpadních vod ze společnosti Energoaqua. První úhyn ryb ve velkém rozsahu zaregistrovali rybáři v neděli 20. září 2020 v poledne v Hustopečích nad Bečvou, právě u zdejšího mostu na úseku 250 metrů vytáhli už ten den půl tuny uhynulých ryb. Havárie nakonec zasáhla až 40 kilometrů toku, do kafilérie bylo tehdy odvezeno přibližně 40 tun ryb, což je v přepočtu odhadem možná až 80.000 ryb. Jejich počet je však podstatně vyšší, řada ryb byla ponechána svému osudu.

Do obnovy života v řece se pustili rybáři už v roce 2020, kdy vysadili v Bečvě desítky tisíc ostroretek, parem či jelce jesena, v dalších letech Bečva díky jejich péči ožila dalšími vysazenými rybami. K zarybnění řeky kromě státu významně pomohli dárci z celé republiky. Ve veřejné sbírce věnovali 1,8 milionu korun. Stát přispěl i letos, ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na konci loňského roku uvedl, že na letošní rok uvolní resort na zarybnění dalších 750.000 korun.

Alena Horáková kš


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

28.11.2024 06:34
Ano, škoda že chybí,
ale na to, aby byly chytány jenom ke chlubení rybářů úlovkem a následnému puštění zpět do vody,
nejsou zatím potřeba, že !
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

28.11.2024 06:40
Je to velká škoda. Rybáři by měli mít rozum a Bečvu nechytat. Každá manipulace s rybou, zvláště říční ji ohrožuje. Uvádí se ztráty 10-50%.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

28.11.2024 06:58 Reaguje na Slavomil Vinkler
blíží se Vánoce,bude vypouštění kaprů.... :-((((
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2024 07:46
Hlavní problém je v tom, že nebyl potrestán viník celé havárie a EQ to nebyla. Takže se dá očekávat, že podobná otrava se stane zase, viník má krytí "seshora". Takže má vše na salámu a možná zavedl nějaká opatření, možná taky ne.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

28.11.2024 07:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Co veřejnost ví.Okamžitě byl na místě ministr ŽP,asi schopný hydrog,jistě,dříve manažer AF,dále nevíme, a během vyšetřování si vzal život jeden pán,co byl asi pod nesmírným tlakem.Ostatní dohady.A pachuť.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2024 08:09 Reaguje na Emil Bernardy
Ministr tam nebyl (pokud si vzpomínám), ale už v neděli večer řekl do TV, že viník bude znám do pár hodin. Což samozřejmě byl, jenže se nehodil, bylo přece před volbami.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

28.11.2024 10:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Byl tam okamžitě.Tehdy jsme zbystřili pozornost.Ale nelze z toho dělat závěry,protože víme hodně málo,jen že otrava se stala ... i práce pana Brabc emohla být hodnocena jako vynikající,či krajně podezřelá.Chyba je,že nemohl být vnímám jako ministr ČR jen,ale hlavně jako oddaný a jistě schopný manažer firmy premiera.To je problém.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2024 13:38 Reaguje na Emil Bernardy
Já tu neděli byl doma a poslouchal jsem rádio a byly tam stálé reportáže z průběhu vyšetřování, sešlo se tam asi šest organizací se svými vzorkaři (hygiena, ČIŽP? krajaký odbor ŽP, Povodí, brybáři, hasiči atd.) chodili řekou a odebírali vzorky a ještě popisovali jak se to dělá. Celkem se odebralo asi 130 vzorků „To jsou ty, jejichž data byly embargované, protože jsou součástí vyšetřování,“ říká Holoubek, který se podílel na vyhodnocení vzorků.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kauza-vytravene-becvy-ukazala-radu-nejasnosti-a-systemovych-chyb-mini-ivan-holoubek#diskuse
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2024 13:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Mám kamaráda od kamráda na Povodí a tam dělali rozbory a bylo z nich zcela jasné, která vyúsť to je, vše předali policii.
Otázka zní: jak je možné, že se neobjevily ani u soudu? To na Povodí nemají kopie? To máme už takovou totalitu jak, v Rusku? Tohle mi fakt jasné není.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

28.11.2024 13:54 Reaguje na Pavel Hanzl
....paměť,mám dojem,že ministr přijel v pondělí,nějaké vzorky odebrali snad rybáři,ale v mediích že nebyly analyzovány.Bylo tam hodně zmatků,alespoň tak se to jevilo na veřejnost.To ERusko bych sem netahal,ale jistá arogance či co státu je tu i dnes,sledujeme opravdu blbnutí kolem černé zvěře na Jablonecku.A není to v takovém časové tísni jako tehdy.
Odpovědět
sv

s v

1.12.2024 09:50 Reaguje na Emil Bernardy
Prozatím sledujeme akorát burešovy podržtašky, jak se snaží páníčka vysekat z maléru nebo se alespoň jeho svinstva jako ve školce zamést pod kobereček. Totální nekompetenci a neochotu myslivců řešit přemnoženou zvěř bych do toho netahal.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

28.11.2024 08:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Konečně jste se alespoň otřel o zásadní otázku. Vedla havárie k zpřísnění a zpřesnění opatření k zamezení možných úniků? Nebo zůstalo zase jen u nadávání, pomlouvání, očerňování bez důkazů, ale skutek utek.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2024 08:06 Reaguje na Milan Dostál
Realita bude asi bod B).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.11.2024 16:47 Reaguje na Milan Dostál
Přesně tak. Vláda je u vesla tři roky a pořád jsme tam, kde
jsme byli. Jediné co se změnilo, že se zaevidovaly prý
všechny kanalizační vtoky do řek a snad se dořeší alespoň kompetence, kdo bude odebírat vzorky a kdo jak bude zasahovat. Za tři roky bylo možno postavit retenční
nádrže u velkých podniků na zachycení havarijních
nečistot a nebo i té hasební pěny, která zamořila
řeku Bílinu. Ještě že máme na Ostravsku pár přehrad
k ředění splašků vytékajících z nefunkční čističky
v Ostravě, ale být to někde, kde přehrady nejsou,
tak to budou ředit jak? Kauza Bečva pro vládu byla
nějaké ty hlasy navíc a už je nezajímá. Poučením
pro lumpy je, že pokud budete mít právně ošetřeno
i vypouštění jedů, tak vás trest nečeká. Máte přece
štempl na to, že tu retenční nádrž nemusíte mít
i když jste ji kdysi po předchozí havárii museli
vybudovat. Stačí spřízněný potrestaný ouřada a vy
jste nakonec nevinní. Zajímavé ale je, že nyní ta
firma kyanidové vody "nečistí"(nemá totiž účinné
zařízení a předtím měla?) a ty se vozí k likvidaci
jinam. Na každém šprochu pravdy trochu a to i u
sebevraždy vedoucího ČOV. Těžko soudit a od toho
je tu soud a nikoliv já.
Odpovědět
sv

s v

1.12.2024 09:55 Reaguje na Břetislav Machaček
Prozatím vláda řeší burešovu nekompetenci v energetice a financích, burešovo podržtaškosvství tu bruselu a tu zase moskvě a zrušenou důchodovou reformu, která tu měla být už před 10 lety. Bez ohledu na tvoje fantasmagorie, machačku, tato vláda udělal i v oblasti životního prostředí udělala za 3 roky desetkrát tolik co bureš za 7 (slovy sedm) let. https://www.mzp.cz/cz/news_07062024_Zasadni-prulom-v-ceske-legislative-na-ochranu-vod-Novelu-ktera-by-mela-zabranit-moznemu-vzniku-havarii-podepsal-prezident
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.12.2024 17:14 Reaguje na s v
Máte to anonyme marné! Mne nevyprovokujete k odpovědi dříve, než se začnete podepisovat jménem a příjmením!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.11.2024 16:58
Ono lze řeku zarybnit přelovením velkých kusů odjinud, kde je jich
moc a kde nejsou předmětem lovu s přisvojením ke konzumaci. V mnohých
řekách umírají "jedovaté" ryby stářím, protože je konzumují pouze
sebevrazi a ty mohou být přeloveny a stát se náhradou generačních ryb.
V rámci rybářského svazu by to šlo i formou závodů a místo pouštění
je šetrně přemístit do Bečvy. Otázkou ale je, zda budou místní rybáři
-konzumenti stát o "jedovaté " velké ryby dovezené odjinud. Pokud ne,
tak si holt musejí počkat na ty "zdravé".
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.11.2024 06:36 Reaguje na Břetislav Machaček
Ono to vůbec není tak jednoduché. Jde zejména o reofilní ryby a ty jsou v rychlých řekách. A takových řek je málo. Ryb je taky málo a odlovit obsádku vám dovolí kdo?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.11.2024 10:28 Reaguje na Slavomil Vinkler
Po povodních je to samozřejmě horší, ale před nimi bylo třeba v Odře velkých ryb více, než menších, které jsou kořistí sumců a rybožravých predátorů. Nyní je rybami od
nás dobře zarybněná Odra v Polsku a u nás můžeme taky začínat znovu. Dlouhodobě chybí v řekách drobotina a ne
starší ročníky. Samozřejmě mimo vody pstruhové, kde je
tomu naopak , ale kde jsou sice vysazení pstroužci, ale
schází střevle, vranky ,hrouzci atd. Pstroužky už umíme
vody zarybňovat, ale schází ta ostatní drobotina. Za
posledních 10 let je v parmovém pásmu vzácností hrouzek,
okoun, ježdík a plotice. Drží se jelci všech ročníků
a pak už je pouze generace velkých ryb, o které ti, co
ryby loví i jedí zájem nemají. Zato přibylo volavek,
kormoránů a dnes i morčáků velkých. Té drobotině tak
přibylo predátorů a ona nestíhá doplnit své stavy. To
bude pro řeky osudné, protože každá z ryb má svůj
úkol a když schází, tak není úkol splněn. Ono na
Bečvě mají momentálně jedinečnou možnost namnožit i
tu drobotinu, protože scházejí její predátoři z řad
velkých rybích dravců. Připomíná mi to stav, kdy se
zarybňovala nová pískovna, kde se prvé roky dařilo
slunkám, hrouzkům, karasům, perlínům, ploticím atd.,
než se tam dostali okouni, štiky a candáti. Pak nastaly
zlaté časy lovu dravých ryb a rapidní úbytek drobotiny.
Tu nahradili kapři a velcí líni a cejni. Dnes je revír
Chyť a pusť a je tam plno přestárlých kaprů, tři velcí
sumci, pár štik a zavlečení sumečci. Ubývá i těch karasů
a perlínů. Okouni, hrouzci, slunky, líni a třeba i kdysi
hojní raci bahenní jsou už minulostí. To je ten slavný
bezzásah, protože tím Chyť a pusť je!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist