Starosta Velkého Malahova se prý snaží zmanipulovat referendum
Velkochov pro 1.800.000 kusů drůbeže chce v Malehově vybudovat společnost Česká drůbež. To se ale nelíbí místním obyvatelům, proto více než třetina z nich svým podpisem podpořila návrh na vyhlášení místního referenda. Podle tohoto návrhu měli lidé hlasovat o dvou otázkách - zda souhlasí se stavbou drůbežárny na území obce Velký Malahov a zda by měla obec využít všech zákonných možností, aby stavbě drůbežárny zabránila. "Ta druhá otázka měla znemožnit obci hrát mrtvého brouka a ve skutečnosti nic nepodnikat," argumentuje zástupce iniciátorů Synek.
Poté, co návrh prošel obecním úřadem, druhá otázka úplně vypadla a první se zásadním způsobem změnila. Lidé tak v sobotu nebudou rozhodovat o tom, jestli chtějí drůbežárnu v obci, ale pouze zda souhlasí s drůbežárnou "v katastru Velký Malahov". "Tento na první pohled kosmetický rozdíl má velký význam. Pod obec patří také vesnice Jivjany a Ostromeč. Ty ale už nepatří do katastru a přitom jejich obyvatelé protestovali proti drůbežárně nejvíce," tvrdí Martin Synek. Podle navrhovatelů tak starosta Velkého Malahova Josef Truhlář porušil zákon o místním referendu (č. 298/1992 Sb.).
Iniciátoři referenda požadují zrušení termínu referenda a jeho odložení alespoň o 14 dnů. "V nově vypsaném termínu by se pak měli lidé rozhodovat opravdu o těch otázkách z původního návrhu," řekl EkoListu Synek. Pokud ovšem obec ani ministerstvo vnitra termín nezruší, chtějí navrhovatelé vyzvat voliče, aby přišli hlasovat i o sporné otázce navržené obcí.
Starosta Josef Truhlář soudí, že vyškrtnutím jedné otázky neporušil žádný zákon. "Jedna otázka se vyškrtla, protože neměla přímo návaznost na drůbežárnu," řekl dnes agentuře ČTK. Dodal, že změnu v textu provedl po konzultaci s právníky.
Podle odborného poradce sdružení Brůdek Jana Rovenského z Dětí Země Plzeň se starosta Truhlář vystavuje i trestnímu stíhání. Změna otázek by totiž mohla být trestným činem maření voleb nebo referenda, za který by mu hrozilo 6 měsíců až tři roky vězení. Na starostův čin by se podle Rovenského mohl vztahovat také další paragraf trestního zákona, kterým je maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti, za který by mohl starosta dostat až roční trest odnětí svobody. Zastupitelstvu, které by starostu podpořilo, by pak v krajním případě hrozilo rozpuštění ministerstvem vnitra.
reklama