https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/statni-garance-za-ekologicke-skody-loni-klesly-na-137-2-mld.kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státní garance za ekologické škody loni klesly na 137,2 miliard korun

30.3.2021 00:15 | PRAHA (ČTK)
Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci loňského roku 137,2 miliardy korun. V meziročním srovnání tak garance klesly o zhruba 0,6 miliardy korun. Vyplývá to z pravidelného materiálu ministerstva financí, který dostala v pondělí vláda pro informaci. Od roku 1991 do konce loňského roku ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za zhruba 175,7 miliardy korun.
 

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže. Platí se z peněz z privatizací.

Z materiálu vyplývá, že ke konci loňského roku bylo na účtech privatizace 19 miliard korun. Z toho 16,7 miliardy korun jsou peníze z tzv. velké privatizace a 2,3 miliardy z malé privatizace, ty ovšem nelze podle zákona použít pro odstraňování ekologických škod vzniklých před privatizací. Na účtech jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na ministerstvo financí. Zároveň na účty plynou peníze z privatizace a dividendy hlavně od společnosti ČEZ.

Ve srovnání s koncem roku 2019 se podle materiálu o čtyři snížil počet subjektů, se kterými má MF uzavřenou smlouvu. Aktuálně tak má MF smlouvu se 128 firmami. Seznam společností s platnou ekologickou smlouvou zveřejňuje MF na internetu. "V roce 2020 neschválila vláda žádnou novou smluvní garanci na vypořádání staré ekologické zátěže," uvádí dále materiál.

V březnu 2017 MF informovalo, že všechny zakázky na odstranění starých ekologických škod chce ministerstvo financí zadat do deseti až 12 let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist