https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stavba-pavilonu-v-botanicke-zahrade-prahy-by-mela-byt-hotova-do-konce-roku-2022
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stavba pavilonu v botanické zahradě Prahy by měla být hotová do konce roku 2022

9.12.2021 00:44 | PRAHA (ČTK)
Pohled z rozhledny v pražské botanické zahradě
Pohled z rozhledny v pražské botanické zahradě
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stavba nového pavilonu v jižní části botanické zahrady v pražské Troji by měla být hotová do konce roku 2022. Dvě budovy, v nichž budou multifunkční sál, obchod se suvenýry a zázemí pro návštěvníky a zaměstnance, staví firma OHLA ŽS. Náklady na stavbu jsou 100 milionů korun, řekl dnes ČTK ředitel pražské botanické zahrady Bohumil Černý.
 

"Výstavní pavilon v botanické zahradě je aktuálně ve výstavbě. Jsou zatím postavená dolní patra výstavního sálu a zázemí pro zaměstnance. V nejbližší době se počítá s tím, že se budou betonovat stropy a budovat druhé patro. Proti harmonogramu jsme nyní se stavebními pracemi asi o dva až tři týdny napřed, takže předpokládáme, že hotovo bude na konci příštího roku," řekl ředitel zahrady, kterou zřizuje magistrát hlavního města.

Pavilon sestávající z provozní a výstavní budovy, jehož podobu navrhli architekti ze studia AND, bude stát v Nádvorní ulici. Objekty v blízkosti Ornamentální zahrady budou z části prosklené, opláštění pavilonu bude ze sibiřského modřínu. Cílem podle Černého je, aby se výstavní pavilon a provozní objekt v rámci okolních expozic neuplatňovaly příliš výrazně, aby naopak byla stavba pozadím pro vystavovanou flóru.

Ústředním prostorem ve výstavním pavilonu bude multifunkční sál, který je určen pro pořádání výstav, přednášek a vzdělávacích akcí. Sál bude možné rozdělit na dva pomocí odnímatelné stěny, dodala mluvčí zahrady Michaela Bičíková.

Firma OHLA ŽS začala se stavbou nových objektů letos v létě. Stavba by podle smlouvy mezi OHL ŽS, která vyhrála výběrové řízení, a botanickou zahradou měla stát 99,95 milionu korun. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky byla podle dokumentů k zakázce zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek 95 milionů korun bez DPH.

Vodou z Vltavy se podle náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) rostliny v zahradě budou zalévat od března 2022. Stavebníci podle něj už dokončili stavbu vodovodu. Ten měří 828,5 metru a vede vodu z koryta Vltavy do areálu zahrady. Vodovod stavěla podle dokumentace od firmy PUDIS společnost OHL ŽS. Za stavbu město zaplatilo 23,8 milionu korun, jak vyplývá ze smlouvy mezi magistrátem a stavební firmou ze září 2019. Podle náměstka zalévání vodou z řeky sníží náklady na provoz zahrady, dosud totiž zahradníci zalévali pitnou vodou.

Botanická zahrada v Troji nyní hledá stavební firmu, která postaví most spojující část botanické zahrady okolo skleníku Fata Morgana s ostatními částmi zahrady. Návštěvníci zahrady tak nebudou muset kvůli návštěvě skleníku areál zahrady opouštět, jako to bylo nutné dosud. U tropického skleníku se letos otevřel nový vstup, jehož součástí je mimo jiné restaurace a přednáškový sál. Výstavba vstupu obstarala firma OHL ŽS za zhruba 130 milionů korun. V plánu je i přístavba viničního domku v památkově chráněné vinici svaté Kláry, která je součástí areálu zahrady. Autorem projektu k přístavbě a renovaci viničního domku je podle ředitele Černého architekt Ladislav Lábus. Ten navrhl i podobu vstupu do zahrady na jižní straně areálu pod vinicí. Vchod je otevřený od roku 2020 a stavba stála asi 16 milionů korun.

Botanická zahrada hlavního města byla založena v roce 1969. Celoročně přístupná je od srpna 1992, jde o příspěvkovou organizaci hlavního města. V 90. letech do správy získala vinici sv. Kláry. Před více než 15 lety byl otevřen tropický skleník Fata Morgana.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist