Studenti na univerzitách ode dneška stávkují za klima Aktualizováno
"Datum 17. listopadu pro nás ale není jen symbolické, snažíme se aktivně navazovat na to, za co bojovali i naši předchůdci v roce 1989. Stavíme se i za jejich nenaplněné požadavky na zlepšení stavu životního prostředí či sociálních podmínek, protože vzpomínat nestačí," řekla Mariana Müllerová z Univerzit za klima.
Stávkující studenti měli transparenty s nápisy jako "Ne sliby-chceme plán, vládo skoncuj s uhlím" nebo "Máme holé lesy". Na závěr shromáždění skandovali heslo "Uhlí patří pod zem". Česká vláda podle nich nebere klimatickou krizi dostatečně vážně, studenti ji přitom považují za největší hrozbu současnosti.
Protestující chtějí, aby byl schválen klimatický zákon, který by zajistil kontinuitu české klimatické politiky. Zároveň požadují zavedení občanských shromáždění a to, aby se ekonomika posuzovala podle jiného údaje, než je HDP (hrubý domácí produkt). Jde podle nich o zastaralý ukazatel, který nebere v potaz limity planety, naplňování základních lidských potřeb ani distribuci bohatství ve společnosti.
"Já rozhodně, rozumím studentům, rozumím tomu, že je trápí to, jaká bude budoucnost nejenom České republiky ale celého světa, protože ten problém je opravdu globální. Musím říct, že naše vláda k tomu dělá opravdu jasné kroky, jasně jsme se zavázali k uhlíkové neutralitě do roku 2050,“ řekl v reakci na stávku studentů ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vznik klimatického zákona podle Hladíka není nutný, veškeré klimatické závazky jsou v evropských nařízeních a směrnicích.
Stávky se účastní 21 fakult z devíti univerzit v Praze, Brně, Olomouci, Hradci Králové i Pardubicích. V Praze se do stávky zapojilo osm fakult Univerzity Karlovy (UK), mezi nimi například Filozofická (FF), Humanitních studií (FHS), Přírodovědecká, Právnická nebo Matematicko-fyzikální (MFF). Zapojují se i České vysoké učení technické v Praze a umělecké vysoké školy. Studenti budou na některých fakultách i přespávat, dnes na MFF, FF a FHS UK, ve čtvrtek na FF UK.
Na jednotlivých fakultách se dnes při stávce konají přednášky, workshopy a debaty. Studenti na fakultách vystavili své transparenty. Na Fakultě humanitních studií UK si dnes můžou vyzkoušet v zážitkovém workshopu, jaké to je být na ekologickém protestu v uhelném dole. V kampusu ČVUT se konal happening za udržitelné menzy.
Část studentů dnes také ve školách stráví noc, na Filosofické fakultě UK jich budou vyšší desítky. Karimatky a spacáky si rozloží ve vybraných třídách, někteří budou spát na chodbě, řekl ČTK zástupce projektu Univerzity za klima Jan Voves. Na Matematicko-fyzikální fakultě UK přespí pět až deset studentů. Večer je jich ve škole více, část ale na noc odejde domů, uvedl organizátor projektu na fakultě Vojtěch Klimeš. Fakulta humanitních studií UK bude podle zástupkyně Univerzity za klima Anny Maurin přes noc hostit přibližně 20 studentů.
Do stávky kvůli klimatu se dnes zapojili i někteří studenti Univerzity Hradec Králové (UHK). Stávka na UHK je zaměřena na uhlobarony a fosilní oligarchy, řekl ČTK jeden z organizátorů akce Roman Vyšanský. Stávka na UHK začala v 10:00, je jednodenní. "Zatím se zapojilo 15 až 20 lidí, očekáváme, že se přidají ještě další," řekl v 11:00 ČTK Vyšanský.
Univerzity za klima je studentské hnutí, které vzniklo v roce 2019 v reakci na středoškolskou iniciativu Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), jejíž vznik podnítila švédská aktivistka Greta Thunbergová. Protestovat stávkou za klima budou studenti potřetí, hnutí uspořádalo stávky v letech 2019 a 2022.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (20)
Zbyněk Šeděnka
15.11.2023 11:20smějící se bestie
15.11.2023 13:17 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaŠkolství nebude potřebovat tolik peněz.
Richard Vacek
15.11.2023 11:33smějící se bestie
15.11.2023 13:18 Reaguje na Richard VacekMichal Ukropec
15.11.2023 11:59Majka Kletečková
15.11.2023 19:48 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
16.11.2023 05:46 Reaguje na Majka KletečkováLukas B.
15.11.2023 13:43Marcela Jezberová
15.11.2023 14:35Zbyněk Šeděnka
15.11.2023 17:46 Reaguje na Marcela JezberováRadek Čuda
15.11.2023 15:08Stávky se neúčastní fakulty ani školy, ale studenti těch fakult/škol ... a když už o tom píšu, tak bych měl být schopen napsat, kolik stedentů se té stávky z těch fakulí reálně účastní, a kolika je to celé úplně někde a prostě si jen dnes dali volno.
Radek Čuda
15.11.2023 15:19 Reaguje na Radek ČudaUK má přitom před PEDESÁ TISÍC studentů.
Silně to připomíná ty hloučky magorů, co prudí na magistrále s třicítkou.
Lukas B.
15.11.2023 15:35 Reaguje na Radek ČudaMiloš Zahradník
15.11.2023 19:24 Reaguje na Lukas B.Taky mi prijde, ze pocty tech magoru nejsou nijak vysoke ale i tak, ze se najdou taci na matfyzu a na prirodovede mi prijde ostuda - pro prislusne skoly.
Me pripadalo v minulych letech, ze ekolist - ac jeho redaktori pochazeji vetsinou z ekologistickeho hnizda tak casem zrozumneli, zacali vnimat realitu podobne jako napr. redaktori Rudeho Prava v pozdnich 80 letech uz nedelali - v protikladu s nazorem, jaky je dnes spolecnosti vtloukan do hlavy - ve sve ne zcela zanedbatelne casti tupou "komunistickou" propagandu ale snazili se vnimat realny zivot a realne problemy. To nemyslim nijak zle. Bohuzel - vedecky komunismus byl mozna (skrtam - a nahrazuji slovem "urcite") vedectejsim a intelektualne narocnejsim tematem, nez je ten soucasny "boj za klimat". Neadoruji timto vedecky konmunismus, snazim se pouze argumentovat
stylem "Chcete li oponenta presvedcit, ze A je silenost a hovadina pokuste se najit takove B, jehoz silenost a hloupost okamzite uzna i Vas oponent - a pak se ho pokuste presvedcit, ze B je vlastne lepsi nez A..."
A z uplne jineho soudku: pamatuji se z jineho clanku na Vasi chvalu uzenarstvi ve Velkych Hamrech. Stoji za to se tam nekdy zastavit? jezdim kolem docela casto
Lukas B.
16.11.2023 08:00 Reaguje na Miloš ZahradníkRichard Vacek
15.11.2023 20:20Právě kvůli tomu si nebudou moci dovolit koupit nemovitost nebo založit rodinu.
Viktor Šedivý
16.11.2023 01:00A nebudou třeba za pár týdnů demonstrovat třeba za dostupnější a levnější bydlení? Akceptují, že bude hůř - a to tím víc, čím víc se budou jejich požadavky splňovat?
Petr Brok
16.11.2023 08:18Zan K.
17.11.2023 13:05To je pěkné. Ale křičet a kritizovat dokáže i pes. Jak se zdá, tak jen jdou na ruku skupině politiků, která toho jen využívá. Proč nepřichzejí s kritikou a hned s návrhem řešení? A netrvají na odpovědi vlády?
Např. Kritika uhlíkové stopy. Křičí a politika a vláda využívá zpitomšní elektromobily, přestože tu není ještě vše dořešeno (Náklady a ekologie likvidace, náročnost a ekologičnostvýroby, bezpečnost a r.d.) Proč např.nekritizují ony emisní povolenky, (místo nich předepsat povinné měřiče emisí včetně CO2 a platby za skutečné míry znečištění), ony sazby EURO u automobilů,(opět povinné měřiče zplodin. Omu uhíkovou stopu lze zpoplatnit už dnes a bez nákladů přímo složkou v ceně paliva či počtem ujetých km.) a onen nebetyčný boom kamionové, letecké a lodní přepravy (elektrifikované vlaky jsou lepším řešením a kašle se na ně)a t.d.
Inu poblblá a zmanipulovaná mládež bez trochy vlastního rozumu. To dřív naši tatíci a dědové je dokázali nasměrovat dle vlastních zkušeností daleko líp, než naše dnešní zmanipulovaná publicisika a škola.
Tonda Selektoda
17.11.2023 18:52Je především věcí selhávajících pedagogů na těch školách, aby své studenty vedli a po pravdě jim sdělili, že žádná klimatická krize se nekoná a stejně jako vše živé, i Sluneční soustava, Slunce a naše planeta Zem, prochází svým přirozeným vývojem. Že původního nadšení mládeže, a jejího zájmu o ochranu životního prostředí, z doby, snad před padesáti lety, se postupně zmocnil byznys a politici. Že ona proklamovaná ekologie, se postupně stala především zdrojem peněz pro vyvolené a parazitující skupiny. A, bohužel, za přispění sdělovacích prostředků, postupným vývojem ve společnosti, i způsobem ovládání širokých mas obyvatelstva. Tomu je současnou propagandou stále vštěpováno, že již svým bytím, může za poškození životního prostředí (přelidněním planety, za ozonovou díru, za tání ledovců, skleníkový efekt, svou uhlíkovou stopu, změny klimatu, atd.), a má se kát. A proto, prý musí ve jménu záchrany Země (vyššího blaha), teď snést restrikce vyhlašované a postupně zpřísňované salámovou metodou (geen deal) nadnárodními institucemi a podřízenými místními vládami, na základě údajných vědeckých zjištění a prognóz vědců, atd…, a dobrovolně se podrobit – až k otroctví.