https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-investice-do-staveb-kvuli-zmene-klimatu-se-statu-vyplati
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: Investice do staveb kvůli změně klimatu se státu vyplatí

15.12.2016 06:05 | PRAHA (ČTK)
Investice do tepelných izolací, zelených střech nebo systémů na domácí hospodaření s vodou se státu vyplatí.
Investice do tepelných izolací, zelených střech nebo systémů na domácí hospodaření s vodou se státu vyplatí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Investice do tepelných izolací, zelených střech nebo systémů na domácí hospodaření s vodou se státu vyplatí. Vyplývá to ze studie ekonomů Miroslava Zámečníka a Tomáše Lhotáka, o které včera informovala aliance Šance pro budovy.
 

Studie počítá s pěti možnými scénáři, které se liší podle toho, jakým tempem se budou renovace domů v budoucnu vyvíjet. Základní scénář předpokládá nejpomalejší možné tempo renovací, kdy stát nechá běžet trh svým tempem a nevytvoří pro ně příznivý rámec. Pátý scénář je hypotetický a ideální, předpokládá tři procenta důkladně renovovaných budov každý rok. Na tyto scénáře renovace budov byly aplikovány dva možné vývoje změny klimatu v České republice.

Pro většinu scénářů přesahuje vytvořený hrubý domácí produkt 90 procent původní investice, a to i bez podpory, například ve formě dotací z Evropské unie. "Jde o možný podklad pro informované rozhodování o budoucím vývoji, nákladech a efektech jednotlivých scénářů. Každý si může vybrat, jak bude reagovat. Model v zásadě neříká nic jiného, než že náročnější adaptace nevycházejí pro Českou republiku hospodářsky špatně," uvedl k výsledkům Zámečník.

Podle některých vědeckých studií se snižuje produktivita práce lidí během letních veder. V lépe izolovaných budovách se podle Šance pro budovy tento efekt zmírní, navíc v zimě není třeba prostory tolik vytápět.

Vláda loni v říjnu schválila adaptační strategii, která má zmírnit dopady změny klimatu. Do konce letošního roku má ministerstvo životního prostředí vládě předložit navazující národní akční plán.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist