Sucho mizí i z hlubších úrovní, problém je na severozápadě Čech
V povrchové vrstvě půdy se zemědělské sucho v Česku prakticky nevyskytuje, výrazné sucho a mírné sucho zaznamenali odborníci hlavně ve vrstvě 40 až 100 centimetrů pod povrchem. I tak se ale jeho výskyt omezuje na území severozápadních Čech. "Této lokalitě se už několik týdnů vyhýbají tlakové níže přinášející srážky. Navíc tu je tradiční srážkový stín Krušných hor," konstatovali autoři portálu na svém twitterovém účtu.
Dostatek vláhy se projevuje i na stavu vegetace. To je další ukazatel, který portál sleduje. S výjimkou stejného území, tedy severozápadu Čech, je vegetace v Česku ve velmi dobré kondici.
Podle předpovědi portálu se by se sucho v Česku nemělo v následujících 10 dnech plošně zhoršovat, stabilní zřejmě zůstane i na severozápadě Čech, ale nebude se zlepšovat. Podle dlouhodobé předpovědi by se nasycení půdy vodou i v severozápadních Čechách mohlo zlepšit v průběhu srpna.
Tým InterSucha měří sucho na základě tří pilířů. Základem je model vodní bilance, který maximálně využívá vstupních dat z pozemních měření Českého hydrometeorologického ústavu vztažených na čtvercovou plochu o straně 500 metrů. Výpočet bere do úvahy i typ vegetačního krytu, typ půdy, úroveň svažitosti i expozici. Aktuální stav půdní vlhkosti odhadnutý modelem se porovnává s padesátiletým průměrem stanoveným pro každý den. Monitoring na základě dvou předchozích pilířů je doplněný o nezávislou analýzu dopadů sucha na vegetaci prostřednictvím konfrontace aktuálních a archivních satelitních snímků stavu vegetace.
Intersucho je projekt Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu. Pomáhá zemědělcům při eliminaci dopadů sucha.
reklama