https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svaz-evropske-narizeni-o-zamezeni-odlesnovani-vyjde-firmy-na-stovky-tisic-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svaz: Evropské nařízení o zamezení odlesňování vyjde firmy na stovky tisíc korun

23.5.2024 01:36 (ČTK)
Vypalování lesa v Amazonii
Vypalování lesa v Amazonii
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropské nařízení, které má zamezit odlesňování a poškozování lesů, zvýší podle Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) firmám administrativu a může je vyjít až na stovky tisíc korun ročně. Od konce letošního roku budou muset velké podniky v evropském informačním systému vyplňovat údaje, které prokážou, že jejich výrobky nepřispívají k odlesňování. Podle svazu ale systém není nastavený dobře a zvýší také riziko lidských chyb. Požaduje proto po Evropské komisi (EK), aby systém upravila a prodloužila lhůty pro uplatnění nařízení.
 
„Aby bylo možné prokázat, že na konkrétním místě nedochází k odlesňování, budou hospodářské subjekty povinny shromažďovat a vykazovat určité údaje a zeměpisné souřadnice pozemků, na nichž byly komodity vyprodukovány a potom tyto údaje zaznamenat do evropského informačního systému,“ řekla Kateřina Kupková, viceprezidentka SP ČR.

Nařízení má vyřešit, aby produkty, jako je káva, kakao, palmový olej, sója, hovězí maso, kaučuk a dřevo, které se dováží do EU, nebo se z ní vyváží, firmy vyráběly bez odlesňování nebo znehodnocování lesů. Bez prokázání nebudou moct podniky výrobky prodávat na společném evropském trhu.

Podle svazu průmyslu se ale informační systém teprve vyvíjí a některé prvky nařízení jsou nejasné. Téměř všechny údaje se do něj musí zadávat ručně, což je v podnikatelském prostředí nepoužitelné, protože firmy už teď musí vyplňovat a předkládat stovky prohlášení, napsal svaz. Splnění nařízení a prokazování nepoškozování lesů v systému by firmy podle jeho odhadu stálo až stovky tisíc korun ročně, protože by musely například zaplatit nového zaměstnance a správu systému.

SP ČR a Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků proto požadují, aby EK předložila flexibilní informační systém, který umožní údaje vyplňovat hromadně a v různých formátech. Do systému firmy musí nahrát například údaje o zeměpisné poloze a protokol o plnění náležité péče před uvedením výrobku na trh. Organizace napsaly, že i přes jejich žádost o oddálení lhůty pro uplatnění nařízení trvá komise na zahájení účinnosti od letošního 30. prosince pro velké podniky a od 30. června 2025 pro malé a střední podniky.

Svaz na dotaz ČTK uvedl, že na nedostatky systému upozornilo zhruba dalších 20 členských zemí na úrovni předsedů vlád a ministrů zejména v Radě pro zemědělství a rybolov.

Podniky nově také musí sledovat dodavatelský řetězec až k oblastem, kde sklidily plodiny používané pro výrobky. Firmy v tiskové zprávě uvedly, že aktivitu EK vítají, jsou podle nich ale i účinnější metody v boji proti globálnímu odlesňování, a to například mezinárodní obchodní dohody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jarek Schindler

23.5.2024 10:35
Chtít na finálních zpracovatelech aby dokládali původ dřeva je naprostý nesmysl? Pokud by puvod dřeva měl někdo dokládat tak pouze ten co jej uvádí na trh.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.5.2024 10:17 Reaguje na Jarek Schindler
by spíš zajímalo, kdo to bude kontrolovat...poznáte smrk ze Šumyy nebo smrk z Krkonoš?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist