SVS varuje před bobry, odborníci to označují za poplašnou zprávu
Přemnoží-li se populace bobrů, mohou tato zvířata svými norami poškozovat hráze rybníků i protipovodňové hráze, a nádržemi, které vznikají zatarasením vodních toků pokácenými stromy, mohou znehodnocovat zemědělskou půdu. Dostanou-li se do měst, kácejí i stromy v parcích, tvrdí SVS.
Sami veterináři přiznávají, že stavy bobrů u nás se zatím pohybují mezi jedním až dvěma sty kusů. "Je naprostý nesmysl mluvit o tom, že je u nás bobr přemnožený," říká ekolog RNDr. Mojmír Vlašín z brněnského ekologického institutu Veronica. V České republice by podle něho mohlo žít bobrů desetkrát více. "Podle odborných odhadů je ČR schopna pojmout dva až pět tisíc bobrů," argumentuje Vlašín. Bobr v Česku zůstává podle Vlašína nadále druhem nikoli přemnoženým, ale kriticky ohroženým.
"Z veterinárního hlediska je třeba si uvědomit, že bobr je též vnímavý na trichinelózu a mohl by být i jejím rezervoárem," hovoří o dalším nebezpečí ředitel Holejšovský. "Samozřejmě, že i bobři mají choroby, z nichž některé jsou přenosné na člověka. Tohle ale hraničí se šířením poplašné zprávy," rozčiluje se ekolog Vlašín. Podle něj by bylo stejně tak možné argumentovat přemnožením zajíců, kteří mohou přenášet i některé velmi vážné choroby, a je jich přitom v ČR o čtyři řády víc. "Přesto o něčem takovém nikdo nemluví," dodává Vlašín.
SVS dokonce navrhuje řešení - vytvořit speciální rezervace a tam bobry shromažďovat. "Je nejvyšší čas vytipovat povolené chovné oblasti bobra. V místech přemnožení zvířata odchytávat, zejména tam, kde působí škody, a do vytipovaných oblastí je přemísťovat," navrhuje zpráva ředitele Holejšovského. Podle Vlašína se o vytipování lokalit vhodných pro život bobrů opravdu uvažuje. "Ale jde právě o to, že tam jsou pro ně ideální podmínky a právě v těchto oblastech by mělo žít oněch dva až pět tisíc zvířat," říká Vlašín. Místy, kde bobři opravdu nemají co dělat, protože by to mohlo být nebezpečné lidem i bobrům samotným, jsou pouze velká města.
"Doporučuji panu řediteli Holejšovskému, aby zvážil další setrvání ve své funkci," reagoval na zprávu SVS Marian Páleník, předseda severočeských Přátel přírody, kteří se již několik let snaží o udržení populací bobra na dolním toku Labe. Právě tam podle Páleníka žije asi desítka bobrů a o přemnožení nelze v žádném případě hovořit. "Další výskyt bobrů ve zdejší přírodě je stále mimořádně ohrožený a krajně nejistý," dodává předseda Přátel přírody. Ředitel SVS by se podle jeho slov měl obrátit na odborníky dříve, než bude "v této situaci vyvolávat hysterii a šířit poplašné zprávy." "Doufám, že tak pan Holejšovský prokazuje pouze svoji nekompetentnost. Variantu, že prohlášení vypracoval například na objednávku ministerstva dopravy, kterému právě bobři na Labi překážejí v plánech na kanalizaci řeky, raději ani nepřipouštím," řekl dnes Páleník EkoListu.
Bobr byl nedávno v našich krajích prakticky vyhuben kvůli masu a kožešině a jeho návrat do české přírody se podařil jen díky reintrodukčním programům u nás a v okolních zemích. Na Jižní Moravě se například objevil bobr znovu poté, co byl vysazen v rakouském národním parku Heimberg. U nás pak bylo na počátku devadesátých let do přírody vysazeno několik párů bobra evropského v CHKO Litovelské Pomoraví.
reklama