Technolog ČOV firmy Energoaqua odmítl, že by podnik způsobil havárii na Bečvě Aktualizováno

Podle obžaloby způsobila Energoaqua znečištění Bečvy kyanidy a šestimocným chromem minimálně na 37 kilometrech řeky. Zmocněnec firmy Vladimír Kurka i Havelka vinu odmítli. Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí Havelkovi až pětileté vězení, společnosti zákaz činnosti a peněžitý trest.
Energoaqua spravuje tovární areál v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Právě tímto kanálem se podle státního zástupce Jiřího Sachra kyanidy a šestimocný chrom do řeky dostaly, což mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb. Otrava zasáhla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov.
Svědek Vetyška uvedl, že měl na starosti úpravu všech kyanidových vod, které do ČOV firmy Energoaqua přitékaly. "Poslední úpravu těchto vod jsem prováděl v červnu 2020," řekl Vetyška. Vyčištěné kyanidové vody byly podle něj z čistírny do toku naposledy před havárií vypuštěny 3. června, havárie se stala 20. září. Proč byl ve vzorcích vody odebraných pracovníky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) u odvaděče firmy den po otravě naměřen nadlimitní výskyt kyanidů, si Vetyška nedokáže vysvětlit. Zjištěné zvýšené hodnoty kyanidů v kalech pod výpustí podle něj způsobilo špatné dávkování koagulantu, tedy srážedla, které poté v podniku upravili.
Kyanidové vody podle Vetyšky dodávala do společnosti Energoaqua k vyčištění pouze firma Liss, a to v kontejnerech. Kyanidová voda se následně uchovávala v jímkách, kde ji Vetyška chemicky upravoval. Až když bylo množství kyanidů a chloru v této vodě pod stanovenými limity, ji přečerpával do čistírny k dalšímu zpracování, vyplývá z technologovy výpovědi. Svědek odmítl, že by mohly být přijaty kyanidové vody, aniž by o tom věděl. Odpadní vody z areálu Tesly podle něj neodcházely jinudy než přes čistírnu odpadních vod.
V čistírně v areálu Tesly působí Vetyška podle svých slov přes 30 let. Za tu dobu v zařízení podle něj k žádné havárii nedošlo. Připustil však, že při vypouštění odpadních vod v minulosti někdy docházelo k překračování limitů, zejména dusíkatých látek. Limity pro kyanidy byl podle něj byly překročeny jednou, a to v roce 2018. "Dle mého názoru to byla anomálie, která vznikla. Myslím si, že taková hodnota tam vůbec nemohla být," řekl Vetyška. Jak vysoké tehdy překročení limitů bylo, už si nevzpomněl.
Po havárii byli v čistírně na kontrole zástupci ČIŽP. Jeden z nich podle Vetyšky pracovníkům firmy Energoaqua oznámil, že otrava šla odtamtud, jelikož 300 metrů pod výpustí podniku byly mrtvé ryby. Řada rybářů, dalších svědků i zástupci obžalované firmy však tvrdí, že první leklé ryby se objevily zhruba až 3,5 kilometru pod tímto vyústěním a zdroj znečištění tedy musel být níže po toku. Při další návštěvě čistírny podle Vetyšky inspektor ČIŽP své předchozí vyjádření o místu výskytu prvních uhynulých ryb popřel. "Od té doby si říkám, že to je na nás nahrané," řekl Vetyška, který dnes u soudu jako jediný svědek vypovídal přibližně čtyři a půl hodiny.
Hlavní líčení začalo koncem letošního ledna. Pokračovat by mělo 22. března, na kdy soud předvolal dalšího svědka.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)

Miroslav Vinkler
15.3.2023 13:21Svědectví zejména rybařů i některých odborníků jsou doslova protikladné k tvrzení inspekce a policie.
Jiří Kvítek
15.3.2023 18:19 Reaguje na Miroslav VinklerMožná i nový šéf ČIŽP by se na tím měl zamyslet!
Pavel Hanzl
15.3.2023 14:33Proč se tím vyšetřovatelé neřídí?
Pokud tohle neudělají, NIKDY NIC nevyšetří a viník nebude potrestán.
Michal Ukropec
15.3.2023 20:36Majka Kletečková
15.3.2023 21:29A to právě u výpusti Energoaquy ve Valašském Meziříčí. Bylo to v pondělí před polednem. Množství naměřených kyanidů však jen lehce přesáhlo stanovenou normu.“
Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-inspektor-u-soudu-k-becve-licil-divokou-teorii-o-uvolnovani-kyanidu-227275
Pavel Hanzl
16.3.2023 08:40 Reaguje na Majka KletečkováTakovou havárii Energoaqua nemohla způsobit, protože takové množství toxických látek nemá k dispozici.
Jediný možný viník je DEZA, protože zpracovává tisíce tun vysoce toxických látek, kterou však všechny kompetentní orgány od samého začátku se snaží krýt.
Pavel Hanzl
29.3.2023 16:59 Reaguje naJarka O.
17.3.2023 13:15 Reaguje na Majka KletečkováDále, není divné, že PO havárii byl obsah kyanidů u výtoku z EA stále skoro 2x vyšší než je norma? Pak názory, opakuji, názory pána z článku, že EA nemohla mít v areálu tolik CN, nejsou realitou. Ryby mohly u EA plavat po havárii, kdy dávka už nebyla smrtelná. V jímkách Dezy nebyly objeveny mrtvé ryby.
Rozklad vlivem UV není rozhodující, to je manipulace, je to jen jeden z vlivů. Rozklad se děje několika způsoby, vlivem vody, enzymů, pH, časem, oxidací, vlivů na rozklad je více. Nešlo o stojatou, nýbrž tekoucí vodu, takže se svrchní vrstva promíchávala a k uvolnování docházelo postupně v objemu vody. A to "postupně" je srozumitelné vysvětlení, proč ryby umíraly za delší dobu od výpusti a až k Přerovu. Znalec by vám to řekl, i pojmy jako disociace, poločas rozkladu, stabilita komplexů, p. Kletečková. Komplex není nic věčného neměnného. Proto odpovědi v článku uvedeného pána jsou polopravdivé, rozklad komplexů na jedovaté formy není teoretická spekulace, nýbrž fakt. Existují jiné komplexy s kyanidy, které jsou tak stabilní, že jsou nejedovaté. A nebojte, jsou i jiné vzorky než voda. Díky za odkaz.
V době havárie byl průtok v Bečvě cca 2 m3/s, na trase do Přerova jsou dva jezy (v Hranicích a Oseku), kde voda prakticky stojí. Jaké látky a v jakých koncentracích způsobovaly úhyn ryb ještě po několika dnech v Přerově nikdo nezjišťoval, ani správce toku???
Nová vláda mne velmi zklamala. Nečinnost vodohospodářských orgánů, ČIŽP, MŽP, PČR a fraška absurdní obžaloby pokračuje.
Nejhorší je, že ani po dvou letech nikdo neví, jak by se mělo postupovat při další podobné havárii např. v DEZE.
Riziko havárie v zastaralých rizikových provozech DEZY narůstá a v budoucnu nás od DEZY nečeká nic dobrého.
Jarka O.
17.3.2023 14:53 Reaguje naLikvidovat provozy... nevím, ty produkty jsou potřeba, pak zase je víc možností, platit za dovoz, rezignovat na ochranu v cizinou vlastněné fabrice ...
Mě by také zajímaly výsledky šetření v Deze, co se kontrolovalo, snad to u soudu vyjde najevo, ale chce to důkazy.
Je taky nějak známé, že velké firmy zvládají odpady lépe, mají personál, pravidla, jsou víc kontrolované. Ale malé firmy prostě šetří často tam, kde by neměly. Funkce vodohospodáře by měla být podle mě povinná pro firmy. Nejde jen o Dezu. Navrhněte prosím, jak postupovat. Lepší vzdělání a ohodnocení té práce? Nejde o nijak pěkné pracovní prostředí. Třeba si i myslím, že zrušení krajů byl drahý a špatný vtip ..
Jarka O.
18.3.2023 20:24 Reaguje naZdá se, že fenoly z kaustifikace tvrzení o nedostatečném množství pro otravu tun ryb + 0 důkazů pro všechno splňuji více.

Jan Kos
19.3.2023 19:13 Reaguje naJarka O.
20.3.2023 08:33 Reaguje na Jan KosDíval jste se na tabulky v tomto odkazu? CHSK na výtoku bylo nízké, pH tak tak v normě PO havárii, až na tu jímku s pH 11,3, zato kovy, dusíky a kyanidy, v jímkách, v sušině kalu, na výtoku. To jsou asi jasné zprávy a otázka je, co tam ti chlapi vyváděli. Ten, který věděl, už vypovídá před jinším soudem než lidským ...

Jan Kos
20.3.2023 17:38 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
21.3.2023 09:34 Reaguje na Jan KosZabrousila jsem na Deník R. Tam se hemží celorepublikoví experti a všichni mají jasno ve své realitě, kyanid je zakázané slovo, a tyto analýzy a důkazy je obtěžují. Trochu mi připadalo, jako by naznačovali, že soudkyně má jasno jako oni. Ale to nemůže být pravda, asi jsem špatně pochopila nějakou novinářskou zkratku. Tak doufejme, že se nezávislý soud nedá se oslnit těmi experty a dá na důkazy.
Jaroslav Šenk
21.3.2023 12:15 Reaguje na Jan KosJejich toxicita, vzhledem k vyskytujícím se koncentracím, je nízká. Proces detoxikace kyanidů můžeme považovat za ukončený při zjištění přebytku chloru po dostatečné časové prodlevě. Před dalším zpracováním je nutné provést dechloraci a stanovení volných a celkových kyanidů.

Jan Kos
21.3.2023 21:21 Reaguje na Jaroslav ŠenkPavel Hanzl
29.3.2023 17:08 Reaguje na Jan KosJenže to nebyl laboratorní pokus, ale únik konkrétní látky jako odpad z konkrétní výroby a má tak konkrétní složejí i vlastnosti. A ta je v odebraných vzorcích i v dokumantaci čističky jasná.
Že to zatím OČTŘ stále zamlžují a lžou, je úplně jiná kapitola.