TECHNOLOGY REVIEW: Německo: Solární kolektory pro každou novou stavbu?
Osm týdnů po volbách sice ještě neexistuje žádný konkrétní text zákona, prováděcí předpis, popřípadě příslušný ministerský úředník, ale podle ministerstva životního prostředí (BMU) mají politici v této otázce již jasno. Právě této instituce, společně s ministerstvem průmyslu, by se v budoucnosti měla legislativní úprava dotýkat. Solární kolektory nebo vytápění na biomasu by měly v novostavbách zabezpečovat nejen ohřev teplé vody, ale i celkové vytápění. Podle tiskového mluvčího BMU se ale nejedná o žádné překvapivé rozhodnutí, protože se o této otázce diskutovalo již za předcházející vlády.
Podobné zákony zaměřené na ekologické vytápění již existují např. v Izraeli nebo ve Španělsku. Předpis týkající se vyžívání solární energie bude ve Španělsku platit od roku 2006, ale v posledních letech se již osvědčil v barcelonském regionu. Týká se "nových budov či staveb, popřípadě jejich celkových rekonstrukcí," a to jak veřejných, tak soukromých. "Stavební zákon podle španělského modelu se v praxi osvědčil nejvíce a také jeho realizace je nejjednodušší," tvrdí ministerští úředníci.
Podle Carstena Körniga z podnikatelského sdružení Solární průmysl (UVS) je nyní nejvyšší čas začít obrovský potenciál solární energie využívat. Přestože solární průmysl v současné době poskytuje již 10 000 pracovních míst, vykazuje obrat 1 miliardu ročně a jeho meziroční nárůst je mezi 20-30 %, jsou zde stále velké rezervy. "Pouze 5 % všech rodinných domů je vybaveno solárním zařízením a pouze každá desátá celková rekonstrukce vytápění využívá tento typ energie."
Podle článku Hanze Wraneschitze ze dne 12. 12. 2005.
reklama