https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/termin-odklonu-od-uhli-rozdeluje-vladu-nekteri-ministri-preferuji-uz-rok-2033
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Termín odklonu od uhlí rozděluje vládu, někteří ministři preferují už rok 2033

1.2.2021 01:35 | PRAHA (ČTK)
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) poznamenal, že chce, aby ministři za sociální demokracii hlasovali právě pro dřívější termín, podobně se vyjádřil i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Pro rok 2033 se na prosincovém zasedání Uhelné komise se vyjádřil i jeden z jejích předsedů a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) poznamenal, že chce, aby ministři za sociální demokracii hlasovali právě pro dřívější termín, podobně se vyjádřil i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Pro rok 2033 se na prosincovém zasedání Uhelné komise se vyjádřil i jeden z jejích předsedů a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Doporučením Uhelné komise přestat využívat uhlí pro výrobu tepla a elektřiny v roce 2038 se bude na pondělním zasedání zabývat vláda. Nad materiálem se dá očekávat delší diskuse, neboť někteří ministři v posledních dnech uvedli, že preferují odklon od uhlí už v roce 2033. Dokument, který kabinet projedná, má ČTK k dispozici.
 

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) poznamenal, že chce, aby ministři za sociální demokracii hlasovali právě pro dřívější termín, podobně se vyjádřil i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Pro rok 2033 se na prosincovém zasedání Uhelné komise se vyjádřil i jeden z jejích předsedů a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), znamenalo by to ale výrazně vyšší investice, odhadem o 150 miliard korun. Podle druhého z předsedů, vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) by kabinet neschválením harmonogramu popřel jeden a půlroční činnost komise.

Uhelná komise v prosinci zároveň schválila, že podmínkami útlumu jsou zejména včasná náhrada uhelných zdrojů jinými zdroji a zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Komise se zmínila o dostavbě nových jaderných zdrojů podle stávajícího harmonogramu či úspěšné transformaci teplárenství.

Vláda by podle komise také měla minimálně každých pět let provádět přezkum rozhodnutí v závislosti na vnějších faktorech. Komise se zároveň usnesla, že by do Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje mělo v příštích letech jít téměř 100 miliard korun, které jim pomůžou vypořádat se s koncem využívání uhlí.

Komise by též ráda pokračovala v práci, aby mohla podrobněji rozpracovat harmonogram útlumu, definovat regulatorně-legislativní nástroje a detailně zhodnotit ekonomické a sociální dopady útlumu těžby. Podle přílohy materiálu by tak měla učinit do konce letošního roku.

Havlíček v prosinci rozhodnutí Uhelné komise označil za kompromis, z 19 členů komise hlasovalo 15 pro, dva byli proti a dva se zdrželi. S usnesením nesouhlasili oba zástupci ekologů v komisi - Jan Rovenský a Jiří Koželouh, oba komisi následně opustili.

Ve středu Havlíček ČTK řekl, že vláda nebude diskutovat o konkrétním termínu, bude pouze schvalovat dokument s výstupy Uhelné komise, který bude vládě předložen. "Zdaleka nejdůležitější tam vůbec není rok 2038. Nejdůležitější je tam mezidobí let 2025 až 2030, kdy jdeme na 50 procent," podotkl ministr. Ekolog Rovenský na twitteru reagoval, že v návrhu usnesení ani v závěrech komise o těchto termínech není ani slovo.

Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043. Hnědé uhlí má v současnosti největší podíl na výrobě elektřiny v ČR. Podle dat Energetického regulačního úřadu na ně předloni připadalo asi 40 procent výroby, následovaly jaderné elektrárny s podílem zhruba 35 procent. Černé uhlí mělo loni podíl na celkové výrobě elektřiny 2,5 procenta, poprvé méně než fotovoltaické elektrárny. Provozovatelem uhelných elektráren je v ČR polostátní společnost ČEZ nebo soukromé společnosti Sev.en Energy a Sokolovská uhelná.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

1.2.2021 06:25
Že by přece jen bylo před volbami?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.2.2021 07:08
Co to ten Havlíček zase mele za bláboly??

Jaký harmonogram má na mysly??? Právě jeho zásluhou žádný relevantní závěr (natožtak harmonogram) uhelná komise (komise na podporu dalšího spalování uhlí) nepřinesla....

Už aby ten lhář a diletant skončil tam kde patří....
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.2.2021 22:23 Reaguje na Lukáš Kašpárek
"... na mysly???". Copak jsme to, Kašpárku, měli z češtiny????????????????
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.2.2021 23:22 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kašpárek, jistě Vás bude zajímat tato zpráva i když s uhlím to sou visí jen tak, že DEZA zpracovává uhelné dehty.
Zde je:

Dnes 1.2.2021 vyšlo na Novinky.cz: "Za otravu Bečvy nemůže Deza, viník už je znám, říká znalec. Dnes 22:53 ČTK
Loňskou otravu řeky Bečvy nezavinila chemička Deza, řekl v pondělí v pořadu Reportéři ČT soudní znalec Jiří Klicpera, který v tomto případu dělal posudek pro policii. Před několika dny v on-line debatě expertů také prohlásil, že viníka už zná. Konkrétní ale nebyl. Odborníci upozorňují, že podle zákona mají znalci povinnost mlčenlivosti."
To je rána Kašpárek, že jo?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

1.2.2021 08:12
To je tak když se z toho stane politická záležitost a u některých snaha o politické přežití, viz námluvy ČSSD se Zelenými...
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.2.2021 08:55
Ideální by bylo provolit ekoskeptický parlament, který by jasně definoval, že odchod od uhlí bude možný až po získání plnohodnotné náhrady za uhlí, přičemž OZE takovou náhradou nejsou a plyn je náhradou vysoce nesmyslnou, vzhledem k prakticky stejnému dopadu na "skleník" jako má uhlí.
Odpovědět
MB

Mirek Bárta

1.2.2021 09:04
Souhlasím s panem Šimůnkem níže (8,33). Od uhlí lze odstoupit až tehdy, až za ně bude náhrada. A náhradou budou jen jaderné zdroje.

Pokud bude z ideologických důvodů vyřazen Rosatom a čínská firma CGN z tendru na dostavbu Dukovan, tak se může stát, že uhelné elektrárny u nás budou pracovt ještě v r. 2060 nebo ještě později.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.2.2021 10:07 Reaguje na Mirek Bárta
Ano, o tom to je !
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.2.2021 10:45 Reaguje na Mirek Bárta
Když nelze konkurovat cenou a spolehlivostí, tak do toho lobbisté zatáhnou bezpečnostní otázku. Že tu fungují bezpečně obě naše JE
4o a 3O let nikdo nezkoumá a že i plyn a ropa proudí bez vydírání
a politických podmínek stále . Naopak odjinud je vyžadováno to
či ono včetně embarg se ztrátou trhů ve prospěch jiných. Tak
tu dnes máme pouze zase politruky v jiných kabátech a výsledek
je tentýž. Dnes se připojuje Británie k obchodnímu svazku se
státy Asie a EU stojí díky ideologii mimo. Hrajeme si na moudré,
spravedlivé, ale je to přesně naopak. Jsme hloupí a nespravedliví
vůči jiným. Z jednoho hnoje do druhého je vždy naše specialita
a ještě se plácáme po zádech, jak jsme dobří. S energetikou to
bude stejné, ale mi už je to celkem fuk. Já se o sebe postarám
i elektrocentrálou a sudem benzínu. Města to ale pocítí naplno.
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.2.2021 12:53 Reaguje na Břetislav Machaček
Je třeba odejít z EU jako Velká Británie, nejlépe celá V4. Pak nám tupá hovada nebudou moci vnucovat "ideologická", leč debilní řešení.

Je mi velice líto, stále více se děsím toho, že začínají "fungovat" (= dávat smysl) politické vtipy z dob normalizace. Např. ten o dětech, píšících slohovou práci na téma naší ekonomiky, jimž pak učitel opravuje pravopis sprostých slov.
Na tu situaci s tendrem na Dukovany by se zase dal "narazit" vtip ze 70. let, jak v Moskvě pořádali striptýz a divili se, že na toto představení, pořádané zasloužilou umělkyní, zakládající členkou bolševické strany, nikdo nechodí.
Je úplně jedno, budeme-li ztotožňovat Leyenovou s Husákem nebo Brežněvem, píchni jako řízni.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

1.2.2021 11:13
2033? Proč ne. Čím dříve ten ideologický průšvih s uhlím (CO2, OZE) pocítí voliči ve svých zásuvkách a cenách za elektřinu, tím dříve se začne stát chovat racionálněji.
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.2.2021 12:54 Reaguje na Karel Tejkal
Pokud ovšem budou mít tuto možnost. Přesně z tohoto důvodu potřebují ekologové zlikvidovat demokracii, aby lidé neměli možnost jim ty zhovadilosti, co prosazují, odmítnout.
Odpovědět
MG

Milan G

1.2.2021 14:42
Hamáčku, nechci vám brát iluze, ale spojení se zelenými je cesta do pekel, ve vašem případě cesta mimo parlament.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.2.2021 16:42 Reaguje na Milan G
Budete zticha!
Nenapovídat!
A modlit se:-).
Odpovědět
A

Aleš Svoboda

7.2.2021 19:13
a čím budeme vyrábět elektřinu, když Dukovany ani Temelín se z politických důvodů nebudou opravovat ani rozšiřovat??
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist