https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/thajsky-premier-vyzval-obyvatele-bangkoku-aby-se-mene-sprchovali
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Thajský premiér vyzval obyvatele Bangkoku, aby se méně sprchovali

25.1.2020 00:20 | BANGKOK (ČTK)
Do zdrojů pitné vody v thajské metropoli Bangkoku proniká kvůli stoupající hladině oceánu a dlouhotrvajícímu suchu stále více mořské vody. / Ilustrační foto
Do zdrojů pitné vody v thajské metropoli Bangkoku proniká kvůli stoupající hladině oceánu a dlouhotrvajícímu suchu stále více mořské vody. / Ilustrační foto
Foto | Petar / Flickr
Do zdrojů pitné vody v thajské metropoli Bangkoku proniká kvůli stoupající hladině oceánu a dlouhotrvajícímu suchu stále více mořské vody. Thajské úřady proto musí do některých čtvrtí dovážet pitnou vodu v cisternách a premiér Prajutch Čan-Oča předminulý týden občany vyzval, aby vodu šetřili tím, že se budou méně sprchovat. Informaci přinesla agentura Reuters.
 

Voda z kohoutků v hlavním městě je podle místních úřadů zasolená, protože se kvůli stoupající hladině moře tlačí stále více mořské vody do řeky Chao Phraya, která je jedním z hlavních vodních zdrojů středního Thajska.

Situaci ještě komplikuje období sucha, které v zemi obvykle trvá od listopadu do dubna. Úřady varují, že by se letos mohlo protáhnout až do června a ve 14 provinciích už kvůli nedostatku vody vyhlásily varování.

Kvůli nízkému stavu sladké vody přitom proniká stále více mořské vody do půdy a podzemních úložišť, což může mít neblahé dopady na zemědělství a zdraví obyvatelstva. V Thajsku je přitom zásadní zemědělskou plodinou rýže, jejíž pěstování vyžaduje velké množství vláhy.

Řada největších asijských měst, jako například Bombaj, Šanghaj, Ho Či Minovo Město či Jakarta, leží na pobřeží jen nízko nad hladinou moře. Kvůli tomu jsou zvlášť ohroženy stoupající hladinou oceánů a stále častějšími a silnějšími tropickými cyklonami.

Indonésie už pracuje na přesunutí metropole z Jávy na ostrov Borneo. Desetimilionová Jakarta se totiž pomalu potápí a trpí pravidelnými záplavami.

Pronikání slané vody do řek a dalších sladkovodních zdrojů způsobuje problémy také v oblasti delty řeky Mekong. Některá města ve Vietnamu monitorují slanost vody v řece a upozorňují farmáře, zda je vhodná k zalévání polí. Odborníci však varují, že časem budou tak i tak nuceni pěstovat plodiny, které lépe snáší slanější vodu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist