Thunbergová po třech týdnech na moři dorazila do Portugalska
Na katamaránu La Vagabonde, který vyplul 13. listopadu z amerického přístavu Hampton ve státě Virginie, připlula Thunbergová spolu s australskými mořeplavci Elaynou Carausuovou a Rileym Whitelumem, kteří cestovali se svým 11měsíčním synem. Na plavbu dohlížela britská profesionální jachtařka Nikki Hendersonová.
V Lisabonu Thunbergová krátce promluvila před novináři. "Žádáme ty, kteří jsou u moci, aby naslouchali vědě a expertům. My, děti a teenageři, nejsme ti, kdo mají předkládat plány," uvedla Thunbergová, kterou přišel přivítat i lisabonský starosta Fernando Medina.
"Cítím se velmi dobře... je neuvěřitelné být opět doma, v Evropě," řekla novinářům Thunbergová. Na otázku stran dlouhé cesty na moři uvedla, že "mořskou nemoc měla jen první den". Dodala, že teď se cítí plná energie. Neupřesnila ale svůj příští program, pouze řekla, že pojede do Madridu a pak domů na Vánoce. Podle portugalských médií by měla jet do španělské metropole vlakem ve středu.
Konference o změnách klimatu potrvá v Madridu do 13. prosince. Kromě takzvané modré zóny, kde se konají oficiální akce pořádané OSN, vytvořili organizátoři i "zelenou zónu", kde se uskuteční na 500 akcí občanské společnosti. Ty jsou rozdělené do tematických prostor, například Mladí, Inovace a věda, Mare Nostrum či Původní národy. Posledně jmenovanou organizuje Chile, které mělo původně konferenci OSN pořádat, ale kvůli protivládním demonstracím se akce přesunula do Madridu.
Šestnáctiletá Švédka, která za poslední rok dokázala strhnout statisíce zejména mladých lidí k demonstracím za lepší ochranu klimatu, nepřiletěla do Evropy letadlem kvůli své snaze o snižování emisí skleníkových plynů. Už letos v srpnu plula do USA na závodní jachtě. Ve Spojených státech a v Kanadě se účastnila řady ekologických demonstrací a v září vystoupila i v New Yorku na klimatickém summitu OSN.
Thunbergová je hlavní tváří globálního studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), jehož vznik inspirovala. Svou ekologickou aktivitu zahájila loni v létě ve Stockholmu protestem před švédským parlamentem, kam chodila s transparentem s nápisem Školní stávka za klima. Posléze se k ní připojili studenti ze Švédska i z dalších států, kteří takto začali stávkovat každý pátek.
reklama