https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-ceska-priletela-slavna-britska-biolozka-a-znalkyne-primatu-jane-goodallova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Česka přiletěla slavná britská bioložka a znalkyně primátů Jane Goodallová

9.5.2024 12:50 | PRAHA (ČTK)
Primátoložka Jane Godall.
Primátoložka Jane Godall.
Licence | Volné dílo (public domain)
Slavná britská bioložka, znalkyně primátů a ochránkyně přírody Jane Goodallová přiletěla do Česka. V pátek mohou zájemci přijít na přednášku, která se bude týkat mimo jiné 60 let její práce nebo jejího výzkumu chování šimpanzů. Akce se uskuteční v aule České zemědělské univerzity (ČZU) od 17:00 a vstup je zdarma, informoval Filip Mašek, mluvčí Zoo Praha, která přednášku pořádá.
 
Přírodovědkyni Goodallové je 90 let a velkou část své kariéry se věnovala studiu chování šimpanzů v přírodním parku Gombe v Tanzanii. Přednášela v mnoha zemích a navštívila i Českou republiku. V aule ČZU je kapacita 522 míst, přednáška bude ale zároveň přenášená na obrazovku do předsálí a blízké posluchárny, kde bude dalších zhruba 500 míst.

Bioložka bude přednášet o 60 letech své práce přírodovědkyně a ochránkyně přírody. "Dotkne se nepochybně svého přelomového výzkumu chování šimpanzů v Gombe, který změnil lidský pohled na primáty, když dokázal, že umějí používat nástroje a projevovat celou škálu do té doby pouze člověku přisuzovaných emocí," sdělil Mašek.

Podle něho se bude také věnovat šíření povědomí o aktivitách, které různými způsoby pomáhají ochraně přírody. "Stěžejním tématem Jane Goodallové v posledních letech je naděje. Naděje, že to s planetou Zemí i přes všechny současné problémy, a zejména klimatickou změnu, dopadne dobře," dodal Mašek. Goodallová bude přednášet v angličtině a k dispozici bude 100 sluchátek se simultánním překladem do češtiny.

V sobotu 11. května pak v Zoo Praha v rezervaci Dja v 11:00 bioložka pokřtí a odhalí jméno mláděte gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo v dubnu. Jde o druhé gorilí mládě narozené v pražské zoo v tomto roce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

9.5.2024 21:35
Její působení už dávno přesáhlo pole vědy. Paní Jane Goodallovou jsem vždy obdivovala a hluboce si jí vážím.
Odpovědět
Sl

Slovan

10.5.2024 06:20 Reaguje na Majka Kletečková
Mám to podobně :) Jednoznačně je jedním z lidí, které obdivuji a je mi tak trochu i vzorem. Tam kde je dnes ji dovedla její touha a vášeň a i přes to špatné co se ve světě děje dokáže vidět i spoustu toho dobrého, co se dokázalo vybudovat. Když začínala, neměla ani přírodovědné vzdělání a přesto je tam, kde je. Spolu se Sirem Attenboroughem je žijící legendou ochranářského hnutí a všem doporučuji její parádní knihy, které jsou i v češtině.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist