https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trump-chce-uvolnit-ekologicke-regulace-aby-ulehcil-velke-stavby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trump chce uvolnit ekologické regulace, aby ulehčil velké stavby

10.1.2020 00:27 | WASHINGTON (ČTK)
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa včera představila návrh změn v zákoně o ochraně životního prostředí, které by měly zrychlit a ulehčit schvalování velkých infrastrukturních projektů jako jsou stavby ropovodů, plynovodů, silnic nebo otevírání nových dolů. / Ilustrační foto
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa včera představila návrh změn v zákoně o ochraně životního prostředí, které by měly zrychlit a ulehčit schvalování velkých infrastrukturních projektů jako jsou stavby ropovodů, plynovodů, silnic nebo otevírání nových dolů. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | The White House / Wikimedia Commons
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa včera představila návrh změn v zákoně o ochraně životního prostředí, které by měly zrychlit a ulehčit schvalování velkých infrastrukturních projektů jako jsou stavby ropovodů, plynovodů, silnic nebo otevírání nových dolů. Podle agentury AP je to první takto významná změna pravidel za posledních 40 let. Mírnější posuzování vlivu staveb na životní prostředí kritizují ekologové, podle nichž budou mít velcí investoři jednodušší cestu k prosazení kontroverzních projektů.
 

Prezident Trump změny zdůvodňuje nutností urychlit schvalování velkých staveb, omezit byrokracii a podpořit průmysl. Největší novinkou má být to, že detailní posuzování vlivu na životní prostředí bude povinné pouze pro projekty financované ze státní kasy. Pro stavby, které budou platit soukromí investoři, mají platit mnohem mírnější standardy.

Ministr vnitra David Bernhardt novinářům řekl, že Trump touto změnou výrazně sníží administrativní zátěž úřadů, a urychlí tak jejich rozhodování. Demokratičtí zákonodárci a ekologičtí aktivisté ale namítají, že nová pravidla budou znamenat to, že znečišťovatelé dostanou možnost vyhnout se veřejnému dohledu a že místní komunity z velké části ztratí možnost bránit se nechtěným či škodlivým stavbám.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

10.1.2020 12:11
Možná by měly ekologické organizace navrhnout samy jakým způsobem urychlit zdlouhavé schvalování investičních projektů.
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.1.2020 15:38
krok správným směrem, protože ekologické organizace už dávno překročily rámec racionální kritiky podobných projektů a jen cíleně škodí.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist