https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trvaly-monitoring-kvality-vody-v-rece-becve-by-mohl-zacit-v-polovine-prazdnin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trvalý monitoring kvality vody v řece Bečvě by mohl začít v polovině prázdnin

30.4.2021 01:09 | VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (ČTK)
VÚV nyní dělá v Bečvě namátkový monitoring vody.
VÚV nyní dělá v Bečvě namátkový monitoring vody.
Trvalý monitoring kvality vody v řece Bečvě by mohl začít v polovině letošních prázdnin. Stanice by měla být ve Lhotce nad Bečvou nedaleko Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Zařízení schopné okamžitě poznat změny v kvalitě vody a odebírat vzorky má předejít ekologickým haváriím, spravovat ho bude Výzkumný ústav vodohospodářský T.G. Masaryka. (VUV TGM). Loni v září byla otrávena řeka Bečva v úseku pod Valašským Meziříčím po Přerov, viník stále není znám.
 

"Máme podánu žádost o stavební povolení s tím, že pokud půjde vše podle plánu, mohli bychom výzkumný monitoring spustit už v polovině letošních prázdnin. Biologickou jakost vody pak dokážeme měřit a vyhodnocovat nepřetržitě za využití vodních organismů – perlooček. Monitoruje se jejich reakce na aktuální kvalitu vody, přičemž v případě varovných signálů je možné automaticky odebrat vzorky," uvedl náměstek ředitele VÚV TGM Libor Ansorge.

Podle něj je nezbytná součinnost s dalšími dotčenými orgány. "Stejně jako dosud jsme připraveni okamžitě spolupracovat a v případě jakékoliv nestandardní události odebrat vzorky od vytipovaných výustí. Zatím máme příslib, že výzkumná monitorovací stanice bude na Bečvě umístěna rok. Za město Valašské Meziříčí jsme ale připraveni jednat o možnostech zajištění jejího dalšího provozu," uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO).

VÚV nyní dělá namátkový monitoring vody v Bečvě. "Náš městský úřad naopak zajišťuje monitoring vytipovaných výustí, abychom v případě potřeby dokázali určit zdroj znečištění," uvedl Stržínek. Výzkumný ústav začal zveřejňovat výsledky svých odběrů na webu becva.vuv.cz.

"Náš ústav po dohodě s ministerstvem životního prostředí zahájil koncem ledna 2021 pilotní kontrolní monitoring vybraných chemických a biologických parametrů jakosti vody na vytipovaném úseku řeky Bečvy. Cílem je zachytit možný negativní vliv zdrojů znečištění a v případě významného snížení jakosti povrchových vod pak využít expertní systém NAVAROSO k detekci jeho možných příčin. S městem Valašské Meziříčí jsme se dohodli, že na webové stránce becva.vuv.cz vytvoříme prostor, kde budou zveřejňována také data získaná z jejich měření," uvedl ředitel VÚV TGM Tomáš Urban.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

30.4.2021 09:17
Po tom co se na Bečvě stalo už jen tak někdo neuvěří, že se bude znečištění vody ale i jiné druhy poškozování ŽP v této zemi nějak adekvátně hlídat a hlavně hlásit, natožpak, aby za to příslušná osoba/organizace adekvátně pykala... Bude teď těžké přesvědčit občany o tom, že tu státní správa dělá co má...

Jsem zvědavý kam bude umístěna měřící stanice. Nedivil bych se, kdyby to bylo až nad výpusť, ze které zřejmě vytekl kyanid během poslední otravy... a jako argument bude beztak použito, že "oficiálně" vytekl z výpusti z Rožnovské Tesly... v této zemi se totiž všechno dělá tak, aby to hlavně neohrozilo podnikání našeho premiéra ve střetu zájmů....

Hrozné v jaké zemi žijeme..... :(
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.4.2021 10:16 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Proto se musíme maximálně snažit, aby podzimní volby dopadly pro demokracii. Včera byla demonstrace na Dominikánském, až tam jsem se dozvěděl, jakě příšernosti se dělají v televizní radě, jak ji celou přebírají zcela ilegálně komunisti, estébáci a kágébáci, jak to tlačí totalitní sněmovní většina.
Ten pocit bezmoci je nejhorší.....
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist