Trvalý monitoring kvality vody v řece Bečvě by mohl začít v polovině prázdnin
"Máme podánu žádost o stavební povolení s tím, že pokud půjde vše podle plánu, mohli bychom výzkumný monitoring spustit už v polovině letošních prázdnin. Biologickou jakost vody pak dokážeme měřit a vyhodnocovat nepřetržitě za využití vodních organismů – perlooček. Monitoruje se jejich reakce na aktuální kvalitu vody, přičemž v případě varovných signálů je možné automaticky odebrat vzorky," uvedl náměstek ředitele VÚV TGM Libor Ansorge.
Přečtěte si také |
Toximetr na Bečvě nebude dokonalá ochrana, ale odhalí havárii dřív, než začnou hynout ryby, říká Přemysl SoldánPodle něj je nezbytná součinnost s dalšími dotčenými orgány. "Stejně jako dosud jsme připraveni okamžitě spolupracovat a v případě jakékoliv nestandardní události odebrat vzorky od vytipovaných výustí. Zatím máme příslib, že výzkumná monitorovací stanice bude na Bečvě umístěna rok. Za město Valašské Meziříčí jsme ale připraveni jednat o možnostech zajištění jejího dalšího provozu," uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO).
VÚV nyní dělá namátkový monitoring vody v Bečvě. "Náš městský úřad naopak zajišťuje monitoring vytipovaných výustí, abychom v případě potřeby dokázali určit zdroj znečištění," uvedl Stržínek. Výzkumný ústav začal zveřejňovat výsledky svých odběrů na webu becva.vuv.cz.
Přečtěte si také |
Proč nikdo nechce zařízení, které pozná jedy v řece? Protože je lepší nechat to plavat, myslí si výzkumník"Náš ústav po dohodě s ministerstvem životního prostředí zahájil koncem ledna 2021 pilotní kontrolní monitoring vybraných chemických a biologických parametrů jakosti vody na vytipovaném úseku řeky Bečvy. Cílem je zachytit možný negativní vliv zdrojů znečištění a v případě významného snížení jakosti povrchových vod pak využít expertní systém NAVAROSO k detekci jeho možných příčin. S městem Valašské Meziříčí jsme se dohodli, že na webové stránce becva.vuv.cz vytvoříme prostor, kde budou zveřejňována také data získaná z jejich měření," uvedl ředitel VÚV TGM Tomáš Urban.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Lukáš Kašpárek
30.4.2021 09:17Jsem zvědavý kam bude umístěna měřící stanice. Nedivil bych se, kdyby to bylo až nad výpusť, ze které zřejmě vytekl kyanid během poslední otravy... a jako argument bude beztak použito, že "oficiálně" vytekl z výpusti z Rožnovské Tesly... v této zemi se totiž všechno dělá tak, aby to hlavně neohrozilo podnikání našeho premiéra ve střetu zájmů....
Hrozné v jaké zemi žijeme..... :(
Pavel Hanzl
30.4.2021 10:16 Reaguje na Lukáš KašpárekTen pocit bezmoci je nejhorší.....