https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tucnak-zlutooky-vybojoval-letosni-titul-novozelandskeho-ptaka-roku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tučňák žlutooký vybojoval letošní titul novozélandského ptáka roku

21.9.2024 01:04 (ČTK)
Tučňák žlutooký (Megadyptes antipodes) je jediný žijící druh svého rodu. Obývá pouze jihovýchodní část Nového Zélandu a přilehlé poloostrovy a ostrovy. Tučňák žlutooký patří mezi ohrožené druhy ptáků, a to nejenom kvůli velmi nízké a kolísavé populaci (cca 4000 přeživších jedinců), ale také kvůli těsnému výskytu kolonií soustředěnému se na konkrétní oblast.
Tučňák žlutooký (Megadyptes antipodes) je jediný žijící druh svého rodu. Obývá pouze jihovýchodní část Nového Zélandu a přilehlé poloostrovy a ostrovy. Tučňák žlutooký patří mezi ohrožené druhy ptáků, a to nejenom kvůli velmi nízké a kolísavé populaci (cca 4000 přeživších jedinců), ale také kvůli těsnému výskytu kolonií soustředěnému se na konkrétní oblast.
Je hlučný, plachý a páchne - a stal se novým novozélandským ptákem roku. Tučňák žlutooký, v maorštině známý jako "hoiho", vyhrál v pondělí v ostře vedeném i sledovaném hlasování a přinesl tak svým stoupencům naději, že pozornost, kterou mu titul ptáka roku vynese, přispěje k oživení populace tohoto druhu, napsala agentura AP.
 
Letošní vítěz, hoiho - jehož jméno znamená v maorštině "křikloun" - je plachý pták, který je považován za nejvzácnějšího tučňáka na světě. Vyskytuje se pouze na Jižním a Chathamově ostrově Nového Zélandu - a na subantarktických ostrovech jižně od země - a jeho populace za posledních 15 let nebezpečně klesla o 78 procent.

"Pozornost pro tučňáka žlutookého nemohla přijít v lepší době. Tento kultovní pták nám z Nového Zélandu mizí přímo před očima," řekla Nicola Tokiová, výkonná ředitelka organizace Forest & Bird, která průzkum provádí. Podle ní se ptáci navzdory intenzivnímu ochranářskému úsilí na souši topí v sítích a moři a nemohou najít dostatek potravy.

Zvolení tučňáka žlutookého následovalo po každoročním hlasování o ptáka roku, jež se letos obešlo bez zahraničního vměšování, kontroverzí a podezření z podvodů, které pošramotily pověst předchozích ročníků. Místo toho se účastníci kampaně v této dlouholeté soutěži snažili získat hlasy obvyklými způsoby - rozpoutávali války memů, usilovali o podporu celebrit, a dokonce se nechávali tetovat, aby dokázali svou loajalitu tomu či onomu opeřenci.

V anketě hlasovalo více než 50 000 lidí, což je o 300 000 méně než v loňském roce, kdy britský moderátor John Oliver vedl humornou kampaň za pūteketeke - potápku roháče (Podiceps cristatus australis). Svým obdivem pro "neskutečně divného ptáka, který jí a zvrací vlastní peří", potápce zajistil drtivé vítězství.

Počet odevzdaných hlasů letos představoval jedno procento obyvatel Nového Zélandu; země, kde příroda není nikdy daleko a kde je láska k původním druhům ptáků vštěpována už od dětství.

"Ptáci jsou naším srdcem a duší," řekla Emma Rawsonová, která vedla kampaň za ruru, malou hnědou sovku ostrovní známou svým melancholickým houkáním, která se umístila na čtvrtém místě. Jedinými původními savci Nového Zélandu jsou netopýři a mořské druhy, což staví do popředí zájmu ptáky, kteří jsou oblíbení - a často vzácní.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist