Účet za srpnové povodně činí 70 miliard korun
"Samozřejmě je nemožné, abychom sedmdesátimiliardové škody uhradili během několika měsíců. Je to otázka tak na tři roky," uvedl premiér Vladimír Špidla před nedávnem pro televizi Prima. Prohlásil rovněž, že z podrobných zpráv, které má k dispozici, vyplývá, že žádná z postižených obcí zatím nemá potíže s tím, že by ji na úhradu povodňových škod chyběly peníze.
"Peníze, které jsme uvolnili na řešení prvotních problémů, přišly včas. Pokud někde byly potíže, pak na krajské úrovni, při přerozdělování," tvrdí Špidla. Některé krajské úřady přitom nedávno upozornily, že kvůli přísným pravidlům, kterými se při rozdělování peněz musí řídit, zřejmě nestačí všechny prostředky rozdělit do konce letošního roku.
Ministerstvo pro místní rozvoj proto navrhlo, aby si kraje mohly peníze bez sankcí převést do svých rozpočtů na příští rok - jinak by je musely vrátit do státní kasy. "Je to velmi důležité," řekl starosta Švihova Václav Petrus. "Peníze dorazily 14. listopadu a my bychom je všechny rozdělit nestačili," dodal.
Vláda krátce po ničivých povodních uvolnila na úklidové práce 1,15 miliardy korun. Poté kabinet ze státního rozpočtu na rok 2002 přidal ještě další tři miliardy. Jednu miliardu z toho rozdělovalo Ministerstvo pro místní rozvoj na nové byty, 500 milionů dostalo ministerstvo průmyslu na pomoc zaplaveným podnikatelům, necelých 75 milionů přišlo krajům, aby je rozdělily mezi obce na odvoz odpadu. Další peníze na úhradu povodňových škod půjdou ze státního rozpočtu na rok 2003. Celkem státní pokladnu v příštím roce vyjdou na 11 miliard korun.
reklama