https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ugande-zadrzeli-velky-kontraband-slonoviny-a-supin-luskounu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ugandě zadrželi velký kontraband slonoviny a šupin luskounů

31.1.2019 21:46 | PRAHA (ČTK)
Ugandské úřady zabavily rozsáhlý kontraband slonoviny a šupin luskounů pašovaný ze sousedního Jižního Súdánu.  Ilustrační snímek.
Ugandské úřady zabavily rozsáhlý kontraband slonoviny a šupin luskounů pašovaný ze sousedního Jižního Súdánu. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ugandské úřady zabavily rozsáhlý kontraband slonoviny a šupin luskounů pašovaný ze sousedního Jižního Súdánu. V souvislosti s přepravou ilegálního nákladu také zadržely dva Vietnamce. Oznámil to dnes ugandský finanční úřad.
 

Podle agentury AFP agentům úřadu padly do oka tři podezřelé kontejnery při vjezdu do země z Jižního Súdánu. Sledovali je na cestě až do celního skladu v hlavním městě Kampale. Tam jejich obsah zkontrolovali a objevili 750 kusů slonoviny a několik tisíc šupin luskounů.

Zásilka navenek vypadala jako přeprava pouhého dřeva, skenery však ukázaly, že se jedná o duté kmeny. V nich byl kontraband pečlivě ukrytý a zapečetěný velkým množstvím vosku.

Ugandské úřady předpokládají, že kontejnery byly vypraveny z Konga. "Tyto velké zásilky obvykle pocházejí z Konga nebo ze Středoafrické republiky vzhledem k anarchii, která tam panuje. A pašování přes Ugandu je velmi intenzivní," uvedl podle AFP mluvčí finančního úřadu Vincent Seruma.

Hodnota zadrženého kontrabandu zatím nebyla vyčíslena. Nicméně Seruma připomněl, že pašovaný živý luskoun objevený loni byl oceněn na 10.000 dolarů (225.000 korun).

Ilegální obchod se slonovinou je třetí nejvýnosnější formou nezákonného obchodování po drogách a zbraních. Tato kriminální činnost je poháněna velkou poptávkou v Asii a na Blízkém východě, kde se sloní kly využívají v tradiční medicíně a také k výrobě žádaných dekoračních předmětů. To ohrožuje populaci afrických slonů. V 70. letech bylo těchto zvířat v Africe 1,3 milionu slonů, nyní je jich podle statistik jen kolem půl milionu, napsala agentura AP.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist