https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/umela-inteligence-nove-dokaze-lokalizovat-zdroje-prachovych-castic-pm2-5-v-ramci-jednoho-bloku-domu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Umělá inteligence nově dokáže lokalizovat zdroje prachových částic PM2,5 v rámci jednoho bloku domů

25.4.2021 15:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nový algoritmus umělé inteligence vybral několik hotspotů a chladných míst znečištění ovzduší v Dillí.
Nový algoritmus umělé inteligence vybral několik hotspotů a chladných míst znečištění ovzduší v Dillí.
Zdroj | Duke University
Vědeckému týmu z americké Duke University se podařilo vyvinout algoritmus, který umí za pomoci satelitních snímků a dat o počasí najít místa, v nichž se vyskytují prachové částice PM2,5. Technologie by mohla znamenat přelom ve snaze omezovat zdroje těchto nebezpečných částic a také by mohla výrazně přispět k dalšímu studiu vlivu částic PM2,5 na lidské zdraví. Informuje o tom žurnál Remote Sensing.
 

„Ke zjištění hladiny znečištění se standardně využívají senzory. Ty bývají ve městech umístěné na určitých místech napevno, nebo jsou připevněné na autech, která městem projíždí. Množství takových senzorů je ale dost omezené, protože vytvoření jejich sítě je časově a finančně velmi náročné. Navíc se ze senzorů připevněných na autech dozvídáme většinou pouze to, že silnice jsou zdrojem znečištění. To, že jsme nyní schopni najít zdroje znečištění ovzduší pomocí satelitních snímků, nám může hodně pomoci,“ říká Mike Bergin, profesor z Duke University a spoluautor studie.

Prachové částice PM2,5 jsou částice menší než 2,5 mikrometru. To jsou pro představu zhruba 3% průměru lidského vlasu. Protože jsou schopny doputovat až do plic, představují pro lidské zdraví velké nebezpečí. Bylo prokázáno, že tyto částice přispívají k vyšší úmrtnosti - odhaduje se, že jsou částice PM2,5 zodpovědné za smrt zhruba 4,2 milionu lidí ročně (link 2). Nedávno provedená studie na Harvard University navíc našla souvislost mezi vyšším výskytem částic PM2,5 a vyšší mírou úmrtí s onemocněním COVID-19.

Satelitní snímky velikosti městských bloků vybrané umělou inteligencí jako místní hotspoty (nahoře) a chladná místa (dole) pro znečištění ovzduší v Pekingu.
Satelitní snímky velikosti městských bloků vybrané umělou inteligencí jako místní hotspoty (nahoře) a chladná místa (dole) pro znečištění ovzduší v Pekingu.
Foto | Tongshu Zheng / Duke University

Algoritmus, který umí najít zdroje částic PM2,5 je unikátní tím, že pracuje v poměrně velkém detailu. Je schopen detekovat oblast, v níž se částice nacházejí v rozlišení zhruba 300 metrů. To je průměrná délka jednoho bloku domů v New Yorku. Algoritmus pracuje tak, že nejprve udělá základní predikci, která vychází z počasí. Tu potom upřesní pomocí satelitních snímků. Výsledkem jsou konkrétní místa, na nichž je vidět míra znečištění PM2,5. Umělá inteligence se navíc sama vyvíjí – na základě získaných dat se učí, jak využívat satelitní snímky k tomu, aby byly její předpovědi stále přesnější.

„To, že jsme schopni najít konkrétní místo s vysokým výskytem částic PM2,5 je opravdový přelom. Může nám to pomoci najít odpovědi na otázky týkající se rozdílu ve zdravotním stavu tamních lidí a také zjišťovat případná spojení s tamním životním prostředím,“ říká další spoluautor studie David Carlson.

Tým nyní všechna získaná data pečlivě analyzuje a hledá souvislosti mezi mírou výskytu prachových částic PM2,5 a dalšími faktory, například se socioekonomickým statusem lidí žijících v dané oblasti, nebo s množstvím lidí hospitalizovaných v nemocnicích kvůli dlouhodobému vystavení částicím PM2,5.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist