https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/usa-zakazaly-dovoz-psu-z-vice-nez-100-zemi?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí

16.6.2021 01:22 | WASHINGTON (ČTK)
Na seznamu zemí, ze kterých nově nebude možné do USA dovážet psy, jsou například Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko.
Na seznamu zemí, ze kterých nově nebude možné do USA dovážet psy, jsou například Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko.
Licence | Volné dílo (public domain)
Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka.
 

Zákaz se vztahuje na všechna plemena psů, psy poskytující emoční podporu a psy, kteří v uplynulých šesti měsících byli v některé z rizikových zemí. Výjimky se budou udělovat jen ve velmi vzácných případech a majitelé těchto psů budou muset o písemné schválení požádat CDC nejméně 30 dní před cestou do USA.

Import psů do USA v posledním roce zažil boom, jelikož poptávka po čtyřnohých domácích mazlíčcích začátkem pandemie covidu-19 vzrostla. Stovky dovezených psů ale podle CDC měly zfalšované potvrzení o očkování proti vzteklině. V loňském roce CDC odhalilo více než 450 nově dovezených psů s falešnými potvrzeními o očkování, řekla veřejnoprávní stanici NPR Emily Pieracciová z CDC. Doplnila, že v porovnání s roky 2019 a 2018 šlo o 52procentní nárůst.

Na seznamu zemí, ze kterých nově nebude možné do USA dovážet psy, jsou například Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko.

"Tento krok byl nezbytný k zajištění zdraví a bezpečnosti psů dovážených do USA a k ochraně zdraví veřejnosti před opětovným zavedením variant viru psí vztekliny," uvádí se v prohlášení CDC.

Do USA se každý rok ze zahraničí dováží asi milion psů. Šest procent z nich pochází ze zemí, jež jsou nově na rizikovém seznamu.

Psí vzteklina byla v USA díky očkování vymýcena v roce 2007. Ve světě je však stále rozšířená a každý rok zabije zhruba 59 000 lidí. Pokud člověk začne pociťovat příznaky, končí nemoc skoro vždy smrtí.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

17.6.2021 09:03
by mě ale velice zajímalo, jakéžto plemena psů se tak mohla z té afriky, dovážet ?
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist