https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ustavni-soud-v-nemecku-zablokoval-penize-v-klimafondu-prevod-byl-protiustavni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ústavní soud v Německu zablokoval peníze v klimafondu, převod byl protiústavní

15.11.2023 21:23 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | PantherMediaSeller / Depositphotos
Německá vláda nemůže využít 60 miliard eur (1,47 bilionu Kč) v klimatickém fondu, které byly dříve půjčeny pro rozpočet v roce 2021, ale zůstaly nevyužity. Dnes o tom rozhodl Spolkový ústavní soud v Karlsruhe, který převod financí označil za neplatný, protože byl v rozporu s německou ústavou. Rozhodnutí soudu je ranou pro vládu sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, které nyní hrozí, že bude muset kvůli chybějícím penězům zvýšit rozpočtový schodek. Scholz v prohlášení uvedl, že rozsudek může mít dopad na rozpočet a že vláda nyní pro fond připravuje nový ekonomický plán. Německo fond zřídilo k podpoře přechodu na bezuhlíkové hospodářství.
 

"Verdikt znamená, že objem klimatického fondu se sníží o 60 miliard eur. Pokud kvůli tomu nebude možné splnit už přijaté závazky, musejí to rozpočtoví zákonodárci kompenzovat jiným způsobem," uvedl soud.

Zmíněných 60 miliard eur bylo původně součástí schváleného zadlužení pro rozpočet roku 2021 k vyrovnání následků pandemie covidu-19, peníze ale Německo nevyužilo. Scholzova vláda se proto rozhodla sumu převést do klimatického fondu, což ale opoziční konzervativní unie CDU/CSU zažalovala, neboť to považovala za obcházení dluhové brzdy. Opozice k tomu tehdy uvedla, že problémem není fakt, že vypůjčené peníze dostal klimatický fond, ale právě rozpočtové opatření ministra financí Christiana Lindnera, který zmocnění k půjčce využil ke zcela jinému účelu.

Německá pobočka ekologické organizace Greenpeace se obává, že na rozhodnutí soudu doplatí ochrana životního prostředí. Šéf německé sekce Greenpeace Martin Kaiser odpovědnost připsal spolkové vládě. "To, že vládní koalice chtěla přestavbu na klimaticky neutrální hospodářství zaplatit finančně-politickými triky, se vymstilo," řekl. Kancléř nyní podle něj musí zajistit ve veřejném rozpočtu dostatek peněz pro ochranu klimatu.

Katja Mastová z vedení poslanecké frakce vládní sociální demokracie (SPD) dnes podle agentury DPA řekla, že rozsudek nebude mít prozatím žádný přímý dopad na harmonogram schvalování rozpočtu na rok 2024. Poznamenala, že frakce SPD a frakce koaličních Zelených a svobodných liberálních demokratů (FDP) jsou na nový scénář připraveny. Podrobnosti nesdělila.

Ve společném prohlášení s liberálem Lindnerem a ministrem hospodářství za Zelené Robertem Habeckem kancléř Scholz uvedl, že vláda rozhodnutí soudu respektuje. "Rozsudek může mít dopad na rozpočtovou praxi spolkové vlády a spolkových zemí," řekl kancléř. Dodal, že vláda nyní pro klimatický fond rychle zpracuje nový hospodářský plán.

Dnešní verdikt je výsledkem hlavního řízení. Už loni v prosinci ústavní soud předběžně vládě povolil peníze v klimatickém fondu používat, zdůraznil ale, že toto předběžné opatření nijak nezohledňuje následné rozhodnutí v hlavním řízení.


reklama

 
Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ES

Emanuel Svoboda

16.11.2023 08:21
Velké množství poměrně mělce uloženého zemského tepla je v Bavorsku severně od Alpského pohoří. V Německu se v posledních desetiletích upřednostňovaly v oblasti obnovitelných zdrojů energií hlavně větrníky vyrábějící elektrickou energii při pobřeží Severního moře. Vítr v těchto oblastech ale nevane stále stejně a v některých ročních obdobích minimálně. Z finančního fondu za imisní povolenky CO2 se hlavně podporovaly větrné obnovitelné zdroje elektrické energie a z toho měly užitek hlavně firmy na severu Německa, tedy firmy v okolí hlavního města Berlína. Obyvatelstvo Bavorska by se konečně mělo vzepřít tomuto postupu a vyžádat si, aby více finančních prostředků z finančního fondu za imisní povolenky CO2 bylo také použito v Bavorsku k výstavbě nových geotermálních zdrojů výroby elektrické energie a tepla, tedy stabilních obnovitelných zdrojů, které mohou vyrábět elektrickou energii a teplo 24 hodin denně po průběh celého roku.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist