https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-arizone-otevrelo-poozeum-muzeum-plne-zkamenelych-vykalu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Arizoně otevřelo "Poozeum", muzeum plné zkamenělých výkalů

15.6.2024 00:38 | WASHINGTON (ČTK)
Zakladatel muzea George Frandsen uvedl, že jej k otevření výstavy přiměla nepřítomnost koprolitu, jak se odborně nazývá zkamenělý výkal, v muzejních expozicích.
Zakladatel muzea George Frandsen uvedl, že jej k otevření výstavy přiměla nepřítomnost koprolitu, jak se odborně nazývá zkamenělý výkal, v muzejních expozicích.
Foto | Knobby983 / Wikimedia Commons
Držitel zápisu v Guinnessově knize rekordů za největší sbírku fosilií výkalů si v americkém státě Arizona otevřel muzeum, kde své poklady vystavuje. Informoval o tom zpravodajský web BBC.
 
Muzeum ve městečku Williams, podle sbírky příznačně nazvané Poozeum, což lze volně přeložit jako "Výkaleum", bylo původně založeno v roce 2014 jako virtuální badatelské centrum. Od května si však tisíce exponátů, včetně největšího zkamenělého exkrementu, může prohlédnout i veřejnost.

Zakladatel muzea George Frandsen uvedl, že jej k otevření výstavy přiměla "do očí bijící" nepřítomnost koprolitu, jak se odborně nazývá zkamenělý výkal, v muzejních expozicích.

"Když se lidé dozví o Poozeu, mnoho z nich řekne 'fuj' nebo se směje," řekl a dodal, že po zhlédnutí sbírky se reakce návštěvníků mění v úžas.

V rozhovoru do Guinnessovy knihy rekordů sběratel uvedl, že si uvědomil, že se jedná o "prehistorické časové schránky" odhalující životy dávných tvorů.

Sbírat zkamenělé výkaly začal Frandsen jako náctiletý poté, co si poprvé jeden prohlédl v obchodě s fosiliemi v Utahu. "Od začátku mi to přišlo vtipné a zároveň fascinující," řekl. Zkameněliny jej přitom fascinovaly od dětství.

Frandsen drží rekord od roku 2015, kdy měl ve sbírce 1277 zkamenělin výkalů. Teď čítá jeho sbírka asi 8000 kusů a zahrnuje i koprolity dinosaurů. Nejprve fosilie půjčoval muzeím a pořádal putovní výstavy, o které byl velký zájem, což jej přivedlo k myšlence otevřít si muzeum.

Letos dal 45letý Frandsen výpověď ve zdravotnické firmě, kde pracoval 14 let, aby si splnil sen otevřít si muzeum fosilií.

Po letech sbírání dalších exemplářů se nyní podle svých slov soustředí na hledání "těch nejúžasnějších kousků na světě". Mezi zkamenělými nálezy ve sbírce muzea je i největší nalezený koprolit patřící masožravci, exemplář měří 67,5 centimetru.

Poozeum je "jediné svého druhu", řekl Frandsen s tím, že vstup je zdarma, protože věří, že "nedostatek peněz by nikdy neměl nikomu bránit v tom, aby viděl divy".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist