V Arizoně otevřelo "Poozeum", muzeum plné zkamenělých výkalů
Zakladatel muzea George Frandsen uvedl, že jej k otevření výstavy přiměla "do očí bijící" nepřítomnost koprolitu, jak se odborně nazývá zkamenělý výkal, v muzejních expozicích.
"Když se lidé dozví o Poozeu, mnoho z nich řekne 'fuj' nebo se směje," řekl a dodal, že po zhlédnutí sbírky se reakce návštěvníků mění v úžas.
V rozhovoru do Guinnessovy knihy rekordů sběratel uvedl, že si uvědomil, že se jedná o "prehistorické časové schránky" odhalující životy dávných tvorů.
Sbírat zkamenělé výkaly začal Frandsen jako náctiletý poté, co si poprvé jeden prohlédl v obchodě s fosiliemi v Utahu. "Od začátku mi to přišlo vtipné a zároveň fascinující," řekl. Zkameněliny jej přitom fascinovaly od dětství.
Frandsen drží rekord od roku 2015, kdy měl ve sbírce 1277 zkamenělin výkalů. Teď čítá jeho sbírka asi 8000 kusů a zahrnuje i koprolity dinosaurů. Nejprve fosilie půjčoval muzeím a pořádal putovní výstavy, o které byl velký zájem, což jej přivedlo k myšlence otevřít si muzeum.
Letos dal 45letý Frandsen výpověď ve zdravotnické firmě, kde pracoval 14 let, aby si splnil sen otevřít si muzeum fosilií.
Po letech sbírání dalších exemplářů se nyní podle svých slov soustředí na hledání "těch nejúžasnějších kousků na světě". Mezi zkamenělými nálezy ve sbírce muzea je i největší nalezený koprolit patřící masožravci, exemplář měří 67,5 centimetru.
Poozeum je "jediné svého druhu", řekl Frandsen s tím, že vstup je zdarma, protože věří, že "nedostatek peněz by nikdy neměl nikomu bránit v tom, aby viděl divy".
reklama