https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/slozite-organismy-se-na-zemi-mohly-objevit-mnohem-drive-nez-si-vedci-mysleli
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Složité organismy se na Zemi mohly objevit mnohem dříve, než si vědci mysleli

2.8.2024 01:33 | LONDÝN (ČTK)
Pokud je teorie o raném živočišném životě správná, miliardy let staré formy života se podobaly dnešním hlenkám - amébovitým organismům.
Pokud je teorie o raném živočišném životě správná, miliardy let staré formy života se podobaly dnešním hlenkám - amébovitým organismům.
Živočišný život mohl na Zemi vzniknout až o 1,5 miliardy let dříve, než se doposud myslelo. Tvrdí to studie skupiny vědců, podle kterých jejich teorii podporují nové důkazy nalezené ve skalách v západoafrickém Gabonu. Tyto organismy ale podle nich žily jen v tehdejším vnitrozemském moři, nerozšířily se globálně a nakonec vymřely, píše server BBC.
 
Většina odborníků se shoduje, že živočichové se na Zemi poprvé objevili zhruba před 635 miliony lety. Mezinárodní tým pracující v Gabonu ovšem tvrdí, že v tamních horninách objevil důkazy o podmínkách vhodných pro živočichy už před 2,1 miliardy let. BBC podotýká, že studie zveřejněná v odborném časopise Precambrian Research je odklonem od tradičního pojetí vývoje mnohobuněčných organismů.

Objev s dosud nevysvětleným původem pochází z Franceville v Gabonu, kde odborníci před deseti lety identifikovali vrstvy sedimentů, které by mohly být tvořeny zkamenělými živočišnými organismy. Vědci s pomocí hlubokých vrtů v okolních horninách nalezli stopy po kyslíku a fosforu, který by mohl raným organismům sloužit jako potrava.

Pokud je teorie o raném živočišném životě správná, miliardy let staré formy života se podobaly dnešním hlenkám, slizovkám - amébovitým organismům, řekl BBC vedoucí studie Ernest Chi Fru z velšské Cardiffské univerzity.

"Nejsem proti myšlence, že před 2,1 miliardy let existovaly složitější živiny, ale nejsem přesvědčen, že by to mohlo vést k takové diverzifikaci, která by utvořila složité organismy," domnívá se naopak odborník Graham Shields z londýnské univerzity UCL, který se na výzkumu nepodílel.

"Říkáme, podívejte se, máme tu zkameněliny, máme tu kyslík, to podnítilo vznik prvních složitých živých organismů," uvádí Chi Fru. Stejný proces je podle něj pozorovatelný před 635 miliony lety.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist