V botanické zahradě se upravují expozice ve skleníku Fata Morgana
Nové betonové kmeny budou sloužit k prezentaci epifytních rostlin, tedy takových, které v tropických oblastech rostou přichycené na větvích vysoko v korunách stromů. "Při tvorbě (kmenů) vycházíme z dobrých zkušeností s konstrukcí tvořenou ocelovou výztuží a stříkaným betonem," uvedl ředitel Botanické zahrady hlavního města Bohumil Černý. Podle vedoucího stavebního oddělení zahrady Václava Juzka ocelovou kostru kmene pokrývá modifikovaný beton, který výtvarníci Kryštof Krejča a Roman Hudziec upravují do podoby připomínající skutečný kmen.
Rostlinnou expozici doplní zvláště bromélie, anturie a kapradiny. Návštěvníci budou moci vidět i cykas Zamia pseudoparasitica, který pochází z Panamy a je jediným epifytně rostoucím cykasem světa, nebo bromélii Brocchinia micrantha. Podle vedoucího odborného oddělení Botanické zahrady hlavního města Vlastika Rybky může květenství této bromélie měřit až osm metrů.
Skleník Fata Morgana je otevřený od června 2004. Expozice se rozkládají na 1800 metrech čtverečních. Obvykle jej ročně navštíví zhruba 100 000 lidí.
Trojská botanická zahrada byla založena v roce 1969. Přes 20 let ji veřejnost mohla navštívit pouze ve dnech otevřených dveří. Celoročně přístupná je od srpna 1992. Jedná se o příspěvkovou organizaci hlavního města. V 90. letech do správy získala vinici sv. Kláry.
Zahrada je nařízením vlády od 18. prosince pro veřejnost uzavřena. Loni byla kvůli možnému šíření nákazy covidem-19 uzavřena několikrát. Na pokrytí ztrát získala loni finance od hlavního města, které je jejím zřizovatelem.
reklama