https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-botanicke-zahrade-se-upravuji-expozice-ve-skleniku-fata-morgana
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V botanické zahradě se upravují expozice ve skleníku Fata Morgana

1.3.2021 15:09 | PRAHA (ČTK)
Skleník Fata Morgana je otevřený od června 2004. Expozice se rozkládají na 1800 metrech čtverečních. Obvykle jej ročně navštíví zhruba 100 000 lidí.
Skleník Fata Morgana je otevřený od června 2004. Expozice se rozkládají na 1800 metrech čtverečních. Obvykle jej ročně navštíví zhruba 100 000 lidí.
Foto | JaBB / Flickr
Trojská botanická zahrada v Praze upravuje expozice ve skleníku Fata Morgana. V plánu je nasadit bromélie, kapradiny i orchideje, které se budou upínat na nové umělé kmeny z betonu. Ve skleníku bude k vidění i jediný cykas, který roste na kmenech a větvích jiných rostlin, jak uvedla tisková mluvčí botanické zahrady Klára Hrdá.
 

Nové betonové kmeny budou sloužit k prezentaci epifytních rostlin, tedy takových, které v tropických oblastech rostou přichycené na větvích vysoko v korunách stromů. "Při tvorbě (kmenů) vycházíme z dobrých zkušeností s konstrukcí tvořenou ocelovou výztuží a stříkaným betonem," uvedl ředitel Botanické zahrady hlavního města Bohumil Černý. Podle vedoucího stavebního oddělení zahrady Václava Juzka ocelovou kostru kmene pokrývá modifikovaný beton, který výtvarníci Kryštof Krejča a Roman Hudziec upravují do podoby připomínající skutečný kmen.

Rostlinnou expozici doplní zvláště bromélie, anturie a kapradiny. Návštěvníci budou moci vidět i cykas Zamia pseudoparasitica, který pochází z Panamy a je jediným epifytně rostoucím cykasem světa, nebo bromélii Brocchinia micrantha. Podle vedoucího odborného oddělení Botanické zahrady hlavního města Vlastika Rybky může květenství této bromélie měřit až osm metrů.

Skleník Fata Morgana je otevřený od června 2004. Expozice se rozkládají na 1800 metrech čtverečních. Obvykle jej ročně navštíví zhruba 100 000 lidí.

Trojská botanická zahrada byla založena v roce 1969. Přes 20 let ji veřejnost mohla navštívit pouze ve dnech otevřených dveří. Celoročně přístupná je od srpna 1992. Jedná se o příspěvkovou organizaci hlavního města. V 90. letech do správy získala vinici sv. Kláry.

Zahrada je nařízením vlády od 18. prosince pro veřejnost uzavřena. Loni byla kvůli možnému šíření nákazy covidem-19 uzavřena několikrát. Na pokrytí ztrát získala loni finance od hlavního města, které je jejím zřizovatelem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist