V brněnském Centru Kociánka začal pilotní projekt včelaření pro vozíčkáře
Upravený úl pro vozíčkáře se skládá ze tří částí. S každým ze tří přibližně dvacetikilových bloků může včelař otáčet kolem kovové konstrukce, což usnadňuje manipulaci. Celý úl se dá podle potřeby a nároků na výšku včelaře položit na zem i zvednout. Své využití najde v zahradě v centrální části areálu, kde už jsou například vyvýšené záhony pro zahradničení.
Projekt včelaření pro vozíčkáře vznikl v Centru Kociánka díky spolupráci ParaCENTRA Fenix se Slovinským včelařským svazem. Právě ve Slovinsku, kde je včelařství oblíbené, trval obdobný projekt spojující včelaře a lidi na vozíčku čtyři roky.
"Zapojování invalidů do společnosti je v Česku i Slovinsku velice úspěšné a obě země si to uvědomují. Tato spolupráce má význam, a to nejen pro rozvoj osobnosti po úrazu nebo nemoci," řekl předseda slovinské asociace paraplegiků Dane Kastelic.
"Včelaření pro vozíčkáře je významným rozšířením našich služeb a věřím, že nezůstane jen u nás a budeme tento nápad šířit i do jiných zemí," uvedl ředitel ParaCENTRA Fenix Michal Odstrčil. Součástí projektu je vzdělávání lidí na vozíčku v oblasti včelařství, které nabídli slovinští partneři.
Centrum Kociánka poskytuje rehabilitace pro lidi s postižením, sociální a zdravotní služby a úzce spolupracuje se školami. V současné době se stará přibližně o 300 lidí s postižením napříč všemi věkovými kategoriemi. V Centru Kociánka sídlí ParaCENTRUM Fenix, které pomáhá lidem po poranění míchy.
reklama