V Ekvádoru našli 90 vajec vzácné želvy ohrožené vyhynutím
26.3.2021 14:00 | QUITO
(ČTK)

Vejce kožatky, která je neklade každý rok, strážci na pobřeží objevili už v letech 2015 a 2017, tehdy se ale mláďata nevylíhla. Ilustrační foto
V rezervaci Galera San Francisco u hranic s Kolumbií "jsme nalezli 90 vajec ve čtvrtém hnízdě kožatky velké (Dermochelys coriacea), o kterém jsme věděli od začátku hnízdící sezóny 2020-2021," cituje AFP zprávu ministerstva.
Další želví hnízda strážci objevili v sousední provincii Manabí, kde se od ledna narodilo asi 70 mláďat kožatky velké. Vejce kožatky, která je neklade každý rok, strážci na pobřeží objevili už v letech 2015 a 2017, tehdy se ale mláďata nevylíhla.
Kožatka velká může v dospělosti měřit až tři metry a vážit jednu tunu. Žije ve vodách v tropické a subtropické oblasti v Atlantickém, Tichém a Indickém oceánu. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) patří kožatka mezi ohrožené druhy.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Dále čtěte |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
ZŠ
Zbyněk Šeděnka
26.3.2021 14:51A nebylo by lepší, při takové vzácnosti těchto želv, inkubovat je v umělé líhni a vypustit až vylíhnutá mláďata.
Odpovědět

Karel Zvářal
26.3.2021 15:44 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaKdyž to ohradí, nadkryjí sítí, dají fotopast a vylíhnutá mláďata pustí se soumrakem, je to lepší a levnější, než manipulace s vejci a mláďaty. Pokud se dospělosti dožije jen každé cca tisící mládě, chtělo by se to zamyslet, zda tuto nepříznivou bilanci nějakým účinným opatřením nezměnit.
Odpovědět
ZŠ
Zbyněk Šeděnka
26.3.2021 16:10 Reaguje na Karel ZvářalKdyby se použila umělá líheň, je to mnohem efektivnější. Při přirozené inkubaci na pláži se část mláďat nevyhrabe z písku a nakonec uhyne. Navíc při cestě do moře jsou mláďata vystavena útoku predátorů, což jsou další zbytečné ztráty. To vše při umělé inkubaci odpadá, protože je při ní mnohem lepší kontrola. Kožatky navíc patří mezi druhy, které při inkubaci nepotřebují tepelný pokles, takže to líhnutí je celkem jednoduché. Proto bych peferoval, při vzácnosti tohoto druhu, umělou líheň.
Odpovědět

Karel Zvářal
26.3.2021 16:29 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaOdebrání do líhně bych provedl tam, kde je pravděpodobnost vybrání vajec člověkem (ke konzumaci). Ano, takových míst jsou ve světě spousty! Jelikož se ale jedná o rezervaci, předpokládám nějakou formu ostrahy. Nad ošetřeným hnízdem je možno snížit vrstvu písku, dále potom slabším zasypaným mláďatům pomoci ven. Těch spolků pomáhajícím želvám je světě spousta, nechal bych to rozhodnutí na lidech z oboru, neb nejlépe vědí, co v danou chvíli dělat.
Odpovědět
ZŠ
Zbyněk Šeděnka
26.3.2021 16:47 Reaguje na Karel ZvářalŽelvy jsou moje srdeční záležitost. Proto sleduji veškeré informace o nich. Bahenky jsem dokonce za totáče poměrně úspěšně množil. Kdyby s tím dneska nebyla spojena taková hromada byrokracie, určitě bych se k nim vrátil.
Odpovědět

Karel Zvářal
26.3.2021 16:59 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaŽelvy jsou krásná stvoření a člověk by nevěřil, jak těžký mají život (ani ten krunýř jim začasto nepomůže). Ano, odebírají vejce do odchoven tam, kde je blízko město a mláďata po vylíhnutí si to zamíří za světlem opačným směrem než je moře. Nebo na frekventované turistické pláži, případně blízko kolonie racků, kteří ve dne vylíhnuté želvičky posbírají do mrtě... Takže pokud to jde, nechávají to na přírodě a jen učiní ochranná opatření na místě.
Odpovědět