https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-hornim-benesove-ma-vzniknout-recypark-dosud-nevyuzity-odpad-premeni-v-metanol
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Horním Benešově má vzniknout Recypark, dosud nevyužitý odpad přemění v metanol

10.5.2024 01:49 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | svyatoslavlipik / Depositphotos
Skupina Smolo chystá v Horním Benešově na Bruntálsku stavbu závodu Recypark, který bude zpracovávat komunální odpad a vyrábět z něj nové suroviny. Závod má vzniknout mimo obytnou zástavbu na pětiapůlhektarovém brownfieldu přiléhajícímu ke skládce odpadů. Nová technologie bude dosud nevyužitý odpad přeměňovat v metanol pro využití v chemickém průmyslu a strusku vhodnou pro stavebnictví, sdělila mluvčí projektu Ivana Kubacká.
 
Záměr vstupuje do fáze posouzení vlivů na životní prostředí (EIA). Závod by se mohl začít stavět v roce 2027, náklady se odhadují na několik miliard korun. Třinecká skupina Smolo se zabývá odpadovým hospodářstvím, údržbou komunikací, demolicemi a zemními pracemi.

"Vybudováním Recyparku významně přispějeme k rozvoji oběhového hospodářství a naplnění principů vyšší hierarchie nakládání s odpady. Zatímco dosud byl nevyužitelný odpad ukládán na skládky nebo energeticky využíván, nová technologie umožní jeho přeměnu na v průmyslu žádaný metanol," uvedl jednatel skládky ve společnosti Smolo HB Petr Doležel.

Zařízení, které bude podle Kubacké vybavené světově ojedinělou technologií společnosti OMNI CT, dokáže zpracovat ročně 72 000 tun odpadu. "Aktivně reagujeme na nadcházející legislativu, která od roku 2030 značně omezí skládkování směsného komunálního odpadu v České republice. Jeho proměnou na metanol ušetříme primární zdroje, omezíme negativní dopady na životní prostředí a zároveň přineseme do oblasti Hornobenešovska 42 pracovních míst," uvedl Doležel. Uskutečnění projektu se podle něj ale neobejde bez pomoci financování z evropských fondů.

"Výrobní proces zahrnuje třídění, drcení nevyužitelných složek a jejich transformaci na syntézní plyn a následně na metanol jako hlavní surovinu," uvedla Kubacká. Souběžně s procesem EIA se zpracovává studie proveditelnosti. "Zahájení stavby podle schválených plánů a za dodržení všech bezpečnostních a environmentálních požadavků je plánováno v roce 2027. Recypark by měl být uveden do provozu v roce 2030," uvedla mluvčí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

10.5.2024 11:59
Škoda, že to jde tak pomalu. Fandím!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

10.5.2024 14:38
Plazmové zplyňování odpadů už tady bylo, zatím v ČR není ani jeden komerčně využívaná jednotka. No, uvidíme.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist