https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-kanadske-quotbitve-o-zrnoquot-dal-soud-za-pravdu-monsantu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V kanadské "bitvě o zrno" dal soud za pravdu Monsantu

31.5.2004 16:26 | PRAHA/OTTAWA (EkoList)
Kanadský nejvyšší soud dal za pravdu společnosti Monsanto ve sporu, v němž obvinila farmáře Percy Schmeisera ze Saskatchewanu z neoprávněného pěstování její transgenní řepky. Měl se ho dopustit v roce 1998. Farmář se bránil tvrzením, že rostliny se na jeho území dostaly přirozenou cestou křížovým opylením. Případ se stal známým díky kritice oponentů geneticky modifikovaných plodin.
 

Monsanto u soudu argumentovalo faktem, že více než 300 hektarů čili 90 % rostlin řepky, rostoucí na pozemku pana Schmeisera, pocházelo z geneticky modifikovaného osiva. Nešlo tedy o opylení několika rostlin. Podle právníků Monsanta musel 72letý farmář GM osivo vysít vědomě sám.

Nejvyšší soud Kanady nařídil Schmeiserovi odevzdat jakékoli zbývající transgení rostliny nebo semena v jeho držení firmě Monsanto. Ovšem zrušil nařízení soudu nižší instance, aby Schmeiser zaplatil zisky ze své sklizně v roce 1998 - asi 20 000 kanadských dolarů (14 500 USD) jako kompenzaci Monsantu. Rozsudek je precedentem pro budoucí případy týkající se pěstování geneticky modifikovaných patentovaných rostlin a opatření k jejich nešíření.

Monsanto rozsudek přivítalo: "Toto rozhodnutí znamená, že Kanada zůstane atraktivním místem pro investiční příležitosti. Patentová ochrana povzbuzuje k inovacím, které povedou k další generaci produktů s přidanou hodnotou pro kanadské farmáře," píše Monsanto ve svém tiskovém prohlášení k rozsudku.

"Je to smutný den pro farmáře na celém světě," řekl naopak Pat Venditti, koordinátor GM kampaně Greenpeace pro Kanadu. "Řepka od Monsanta kontaminuje pole západní Kanady už roky a neexistuje způsob, jak jim v tom zabránit. Bohužel soud potvrdil, že v tom Monsanto může pokračovat a dále zastrašovat farmáře nákladnými právními spory."

Řepka olejka, po genetické úpravě odolná vůči vysoce účinnému herbicidu "Roundup Ready", představuje podle BBC asi 40 % kanadské úrody řepky. V roce 2000 ji pěstovalo dvacet tisíc kanadských farmářů na rozloze asi 2 milionů hektarů. Umožňuje zemědělcům použít přípravek proti plevelu v čase a množství, které by u konvenční řepky bylo nemožné, a zvyšuje její výnos.

Odborníci se rozcházejí v názoru na pravděpodobnost křížového opylení transgenní řepky. Některé výzkumy ukazují, že pyl z nich může putovat na dlouhé vzdálenosti prostřednictvím větru nebo hmyzu. Jiné zase dokazují, že většina pylu spadne na zem do několika metrů od rostliny.

Několik týdnů před rozhodnutím kanadského nejvyššího soudu Monsanto odložilo své plány na představení Roundup Ready varianty pšenice. Obábá se totiž, že rezistenci zákazníků k transgenním plodinám - zejména v Evropě - by bylo příliš těžké překonat.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist