https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ledvicich-zkousi-ruzne-typy-solarnich-panelu-pro-nove-elektrarny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ledvicích zkouší různé typy solárních panelů pro nové elektrárny

16.4.2021 19:22 | LEDVICE (ČTK)
Vedle sebe jsou v Ledvicích panely orientované na různé světové strany a s různým sklonem. Zastoupeny jsou technologie umožňující využívat osvit z obou stran či ty, které vyrábí i při částečném zastínění nebo znečištění.
Vedle sebe jsou v Ledvicích panely orientované na různé světové strany a s různým sklonem. Zastoupeny jsou technologie umožňující využívat osvit z obou stran či ty, které vyrábí i při částečném zastínění nebo znečištění.
V areálu hnědouhelné elektrárny Ledvice na Teplicku zkouší ČEZ vlastnosti různých typů solárních panelů. Po vyhodnocení je chce nasazovat v připravovaných velkých solárních parcích. Úhrnný výkon těchto zdrojů má v příštích deseti letech dosáhnout tisíců megawatt. ČTK o tom informoval mluvčí Skupiny ČEZ Ota Schnepp. Dodávat bezemisní elektřinu do sítě bude letos elektrárna využívající energii slunečního záření umístěná na zastřešeném parkovišti dukovanské jaderné elektrárny.
 

Vedle sebe jsou v Ledvicích panely orientované na různé světové strany a s různým sklonem. Zastoupeny jsou technologie umožňující využívat osvit z obou stran či ty, které vyrábí i při částečném zastínění nebo znečištění. Nechybí nezvykle svisle stojící panely vhodné pro kombinaci výroby ekologické elektřiny se zemědělstvím nebo pastevectvím. "Účinnost panelů za poslední dekádu vystřelila z 13 až ke 20 procentům, fotovoltaika má jistě obrovský potenciál. My si ale chceme být stoprocentně jistí, že naše velké elektrárny pro příští dekádu budou optimálně poskládané a mít ideální poměr cena/výkon," uvedl Jan Kalina, ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.

Testují se různé typy technologií, nosných konstrukcí, monitoruje se provoz. "Výsledkem budou konkrétní doporučení pro výstavbu velkých solárních parků," uvedl Kalina. Skupina ČEZ aktuálně provozuje v ČR fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 125 MW, které ročně v závislosti na přírodních podmínkách vyrobí elektřinu zhruba pro 40.000 českých domácností

Hnědouhelná elektrárna Ledvice má instalovaný výkon 770 MW. V jejím areálu jsou vedle fotovoltaických panelů od loňského roku čtyři bezlopatkové odvalovací turbíny, které mění energii vyčištěné chladicí vody z ledvického provozu v elektřinu pro osvětlení areálové čističky odpadních vod. Původem český vynález umí zpracovávat vodu i na mimořádně nízkých spádech. Pro ukládání okamžitých přebytků energie tu slouží bateriový akumulační systém, uvedl Schnepp.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

18.4.2021 08:55
a seznámí s tím i posléze veřejnost ? rád bych věděl jaké kategorie jsou ty články co nabízejí firmy lidem k instalaci na střechy rod. domků v těch reklamách. jestli to již nejsou články z fotovoltaického pravěku...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist