https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-montrealu-se-jednalo-o-bezpecnosti-obchodu-s-gmo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Montrealu se jednalo o bezpečnosti obchodu s GMO

6.6.2005 13:05 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Zástupci vlád 119 států se minulý týden sešli na druhém oficiálním setkání v kanadském Montrealu, aby přijali společná pravidla pro dokumentaci, jaká má doprovázet geneticky modifikované komodity (pšenici, kukuřici a sóju), pokud jsou převáženy přes hranice. Tato pravidla, jako součást tzv. Cartagenského protokolu o biologické bezpečnosti, mají zajistit, aby se na území zúčastněných zemí dostaly pouze schválené transgenní plodiny.
 

Evropská komise, která na mítinku jednala za EU, usilovala o takové požadavky k dokumentaci, které jsou jasné, smysluplné a praktické pro dovozce a vývozce zemědělských produktů, a zároveň jsou v souladu s komunitním právem.

Kromě těchto požadavků se projednávaly další témata důležitá pro efektivní realizaci Cartagenského protokolu. Například návod pro posuzování rizik GM plodin, spolupráce a výměna informací o socioekonomických souvislostech GM plodin, efektivita při vytváření produkčních kapacit v rozvojových zemích, provoz internetového informačního portálu ustaveného na základě Cartagenského protokolu (tzv. Biosafety Clearing House) a zapojení veřejnosti do problematiky, nebo pravidla procedur nutných pro vyhovění určité rostliny požadavkům Cartagenskému protokolu.

Cartagenský protokol o biologické bezpečnosti je jediná mezinárodní smlouva pokrývající přeshraniční přepravu geneticky modifikovaných organismů a doplňuje Úmluvu o biologické rozmanitosti. Pravidla stanovená v Protokolu jsou zaměřena na zachování a udržitelné využívání biologické rozmanitosti a ochranu veřejnosti pro potenciálními škodlivými dopady GMO. Protokol vstoupil v platnost v září 2003 a do současnosti jej přijalo má 119 zemí, včetně všech členských států EU.

Cartagenský protokol je do evropské legislativy zapojen širokým rejstříkem zákonů. Ústředním zákonným rámcem je zde směrnice 2001/18/EC o opatrném uvolňování geneticky modifikovaných organismů do prostředí. Směrnice je doplněna nařízením o přeshraničním pohybu GMO, která byla přijata v roce 2003.

Celý proces jednání k tématu GMO a realizaci Protokolu má trvat až do roku 2008. Více informací o Cartagenském protokolu naleznete na adrese http://www.biodiv.org/biosafety/cop-mop/second-meeting.aspx.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist