https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-nekterych-rekach-sveta-je-300-krat-vice-antibiotik-nez-je-bezpecne-zjistili-vedci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V některých řekách světa je 300 krát více antibiotik, než je bezpečné, zjistili vědci

5.6.2019 03:12 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mezi nejvíce kontaminované patří řeky v Bangladéši, Keni, Ghaně, Pákistánu a Nigérii. Z Evropských zemí byla největší koncentrace naměřena v Rakousku. Ilustrační snímek.
Mezi nejvíce kontaminované patří řeky v Bangladéši, Keni, Ghaně, Pákistánu a Nigérii. Z Evropských zemí byla největší koncentrace naměřena v Rakousku. Ilustrační snímek.
Koncentrace antibiotik v některých řekách světa několikanásobně přesahuje bezpečný limit. Například metronidazol, sloužící k léčbě infekcí kůže a ústní dutiny, přesáhl stanovený limit v Bangladéši 300 krát. Zjistili to vědci z University of York v rámci unikátního výzkumu světových řek.
 

Vědci zkoumali řeky na 711 místech v 72 zemích světa a hledali stopy 14 nejběžnějších antibiotik.

A ukázalo se, že v rozvojových zemích je situace výrazně znepokojivější, než v zemích západu. Celková koncentrace všech antibiotik byla například v londýnské Temži 233 nanogramů na litr, zatímco v Bangladéši je toto číslo 170x vyšší.

Mezi nejvíce kontaminované patří řeky v Bangladéši, Keni, Ghaně, Pákistánu a Nigérii. Z Evropských zemí byla největší koncentrace naměřena v Rakousku.

Riziková místa se nacházejí především v blízkosti čistíren odpadních vod, skládek odpadů, ale rovněž v oblastech nepokojů a konfliktů, například na hranici Palestiny a Izraele.

V čem je problém? Bakterie se na antibiotika dokáží adaptovat, čímž se stávají odolnými vůči jejich účinkům. Nejrozšířenějším antibiotikem v řekách je podle britské studie trimedoprim, který se užívá především k léčbě trávicího traktu a močového ústrojí. Objevil se ve 307 ze 711 odebraných vzorků.

Antibiotická rezistence je o globální problém. Zpráva OSN, která vyšla v dubnu 2019 letošního roku, uvádí, že nejméně 700 tisíc lidí každý rok umírá následkem infekčních onemocnění způsobených bakteriemi odolnými vůči antibiotikům, přičemž v roce 2030 by se mohlo celosvětově jednat o až 10 milionů úmrtí ročně.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve své zprávě uvádí, že v zemích Evropy bylo zaznamenáno během roku 2015 přes 671 tisíc infekčních onemocnění způsobených bakteriemi odolnými vůči antibiotikům a 33 tisíc lidí následkům těchto onemocnění podlehlo. Nejohroženější skupinou jsou děti do 1 roku a lidé starší 65 let. Počet případů rezistence na 100 tisíc obyvatel je největší v Itálii a Řecku.

„Řešení tohoto problému je opravdu velká výzva,“ říká Alistair Boxall z University of York. „Budou zapotřebí rozsáhlé investice do infrastruktury čištění odpadních vod, vyčištění kontaminovaných lokalit a přísnější regulace.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Molnárová Bára
Bára Molnárová
Autorka je spolupracovnicí Ekolistu, píše blog Užívat si světa.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

5.6.2019 06:28
Problém se týká prakticky výlučně rozvojových zemí, kde se antibiotika prodávají volně a lidi (co na to mají) je zobou jak lentilky. Nepochybuji ovšem o tom, že uvědomělí bruselští ekosoudruzi jsou okamžitě připraveni ("vždy připraven") nasadit takové regulace na antibiotika v EU, že kvůli nim začnou umírat lidé.
Odpovědět
LL

Lemra Líná

5.6.2019 09:13
Nestačilo by UV záření pro čištění odpadních vod?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.6.2019 18:08
Taková koncentrace... to ani nemusí chodit do lékárny - napije se z řeky a bude vyléčený:-))
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.6.2019 19:41 Reaguje na Karel Zvářal
Terapeutické hladiny v krvi jsou zpravidla 10 000x až milionkrát vyšší.
Odpovědět
LB

Lukas B.

7.6.2019 10:02 Reaguje na Jan Šimůnek
dobrý den, jak je to z hlediska humánní/veterinární antibiotika (resp. předpokládám, že účinná látka je stejná, ale co se týká původu)? evropa/asie/ameriky?
Odpovědět

Jan Šimůnek

8.6.2019 08:43 Reaguje na Lukas B.
To se asi nedá zjistit, protože jsou to často i identické preparáty. Paradoxně se spíš dá po této stránce lépe zajistit velkochov hospodářských zvířat (vyspělé státy) než lidská populace.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist