V ochraně korálů by mohla pomoci úprava jejich mikrobiomu
Bělení korálů je stále častější jev, při němž dochází k tomu, že polypy korálů vypudí řasy, s nimiž obvykle žijí v symbióze. Důvodem je stále teplejší voda oceánu v důsledku klimatických změn. Koráli bez těchto řas nějakou dobu žijí, potom ale umírají a zbělají. U naprosté většiny z nich se jedná o nezvratný jev. Vědci z GEOMARu hledají, jak tyto citlivé organismy posílit, aby lépe odolávaly stresu způsobenému vyšší teplotou. Přicházejí přitom se slibnou cestou, která vychází z léčebného přístupu používaného u lidí – zkouší se zaměřit na jejich mikrobiom.
„Využíváme probiotické bakterie, které mohou pomoci korálům lépe překonat stres způsobený větším teplem. V podstatě děláme takovou transplantaci, kterou známe z péče o lidské pacienty,“ vysvětluje Anna Roik, vedoucí studie. Vědci prováděli experimenty s mikrobiomem korálů druhu Pocillopora a Porites, které se nacházejí v Andamanském moři v Thajsku. Tým Anny Roik k úpravě bakteriálního mikrobiomu korálů využíval „dárcovské“ druhy korálů, které jsou tolerantnější vůči vyšším teplotám vody. „Z těchto korálů jsme odebrali vzorky tkáně a transplantovali je do citlivějších druhů Pocillopora a Porites,“ vysvětluje Roik průběh experimentu.
U obou druhů korálů, kterým byl mikrobiom transplantován, docházelo během krátkodobého vystavení vyšším teplotám vody (34 °C) k bělení mnohem mírněji než u korálů, kterým mikrobiom transplantován nebyl.
„Jsou to velmi pozitivní zprávy. Jedná se ale teprve o první krok, plánujeme samozřejmě další studie, abychom si tento experiment ověřili. Abychom mohli tyto poznatky využívat, musíme vycházet z dlouhodobých dat, například je třeba zjistit, jak dlouhou dobu korálům nově získaná odolnost vůči vyšším teplotám vody vydrží,“ uzavírá Roik.
reklama