https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-olomoucke-zoo-se-narodilo-mlade-hrabace-vyzaduje-peci-jako-mimino
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V olomoucké zoo se narodilo mládě hrabáče, vyžaduje péči jako mimino

23.4.2023 00:37 | OLOMOUC (ČTK)
Hrabáč ve volné přírodě žije ve velké části Afriky jižně od Sahary.
Hrabáč ve volné přírodě žije ve velké části Afriky jižně od Sahary.
Mládě hrabáče kapského, který patří mezi vzácně chované druhy zvířat, se na začátku dubna narodilo v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. Ošetřovatelé jsou od té doby v jednom kole, jelikož neohrabané mládě vyžaduje jejich neustálou péči, kterou lze srovnat s lidským novorozencem. Oddechnout si mohou denně pouze na pár hodin, řekla mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská. Olomoucká zoo chová hrabáče od roku 2017. První mládě se narodilo 26. března 2020 a podařilo se ho i odchovat.
 

Chovný pár hrabáčů tvoří samec původem z Jekatěrinburgu a samice z Prahy. Samice Nyota přivedla své mládě na svět 8. dubna. V řadách ošetřovatelů zavládla obrovská radost, zároveň se ale vynořily i starosti. "Měli jsme jisté obavy z odchovu, protože u hrabáčů nepochybně platí, že porodit ještě neznamená odchovat. V prvních dnech vyžaduje velmi intenzivní péči, která začíná ve čtyři hodiny ráno, končí většinou krátce po půlnoci a podílí se na ní celý tým ošetřovatelů," uvedla zooložka Libuše Veselá.

Mládě hrabáče se musí pravidelně krmit a vážit. Ošetřovatelé mu také promazávají kůži. "I když se kdykoliv cokoliv může stát a musíme být stále ve střehu, přesto se naše obavy pomalu rozplývají. Malý hrabáč spolehlivě pije velmi vydatné mateřské mléko, přibírá a během prvních deseti dnů života zdvojnásobil svou porodní váhu. Z počátečních 1530 gramů se již dostal na neuvěřitelných 3050 gramů," podotkla Veselá.

Hrabáče kapské chová přibližně 25 evropských zoo, na odchov se specializuje pouze sedm z nich. "Když se podaří odchovat mládě, je to malý zázrak. Matka jej může zavrhnout, mládě nemusí být životaschopné či nesaje od matky. Důvodů nezdaru může být hned několik," řekla Gronská. V Česku hrabáče kapské chovají zoo v Praze, Plzni, Dvoře Králové a Olomouci.

Hrabáč ve volné přírodě žije ve velké části Afriky jižně od Sahary. Na silných končetinách má mohutné drápy, kterými rozhrabává mraveniště a termitiště. Má až třicet centimetrů dlouhý lepkavý jazyk, tím loví hmyz, zejména termity. Je to noční tvor, žije samotářsky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist