V Otrokovicích jsou první místa, kam lidé mohou odložit věci, které již nechtějí
Město Otrokovice provozuje prostřednictvím technických služeb 15 sběrných dvorů a od loňského roku také nábytkovou banku. Přibude k nim osm kovových buněk o velikosti pět krát 2,5 metru, které budou sloužit jako re-use pointy. "K opětovnému využití zde budou lidé moci odložit hračky, věci pro zahradu, domácí, opravárenské, sportovní vybavení a další. Odevzdané věci budou přijímány čisté a funkční tak, aby mohly být nabídnuty k dalšímu použití obyvatelům. Veškerý materiál bude od občanů přebírán bezúplatně," uvedl jednatel Technických služeb Otrokovice Vladimír Plšek.
Rozdíl mezi nábytkovou bankou a re-use pointem je především ve velikosti přijímaných věcí. Nábytková banka slouží především pro objemné kusy nábytku, re-use pointy nabízejí místo pro drobnější věci.
"Re-use point vlastně není žádnou novinkou. Jen se vracíme k tomu, co naši prarodiče dělali zcela běžně, když si v rodině nebo i po sousedech předávali věci, které už nevyužili. Benefitů, které opakované využívání věci nabízí, je více. Zachováme hodnotu materiálů, snižujeme spotřebu energií a čerpání dalších surovin, což je zodpovědné environmentálně i ekonomicky. Co nespotřebujeme, nemusíme složitě recyklovat ani likvidovat na skládce," uvedla starostka Otrokovic Hana Večerková (ANO). Nabízené předměty mohou také pomoci domácnostem s nízkými příjmy.
Pořízení re-use pointů stálo 2,6 milionu korun, evropská dotace pokryla 85 procent nákladů.
reklama