https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pardubickem-kraji-se-stale-vice-rozsiruje-pestovani-soji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Pardubickém kraji se stále více rozšiřuje pěstování sóji

31.8.2022 19:09 | PARDUBICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | jcesar2015 / Pixabay
V Pardubickém kraji se stále více rozšiřuje pěstování sóji. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo touto plodinou letos oseto 4018 hektarů, což je o 87 procent více než před rokem, v roce 2014 to bylo 316 hektarů. Pěstuje se hlavně v níže položených oblastech Pardubicka a Chrudimska. Podobný trend lze sledovat v celé zemi.
 

"Jednak se to přidává do krmných směsí, takže zemědělci si tím pomůžou, že to nemusí draze kupovat. Cena sóji je poměrně dost vysoká, protože se před delší dobou zakázal dovoz geneticky modifikované sóji z jižní Ameriky," řekl ČTK ředitel Okresní agrární komory Pardubice Josef Štěpanovský. Podle něj je sója také dobrá meziplodina v osevním postupu a jsou na ni poskytovány dotace. "Tím, jak ubývá živočišná výroba a přestávají se pěstovat pícniny, které byly vhodné jako meziplodiny, tak se hledají jiné alternativy," dodal Štěpanovský.

Podle ředitelky Krajské agrární komory Vandy Rektorisové se pěstování sóji vyplatí kvůli dobrým cenám. "Není to pro nás typická plodina, to je pravda, je to pro teplé oblasti, ale poměrně se jí u nás daří, takže výnosy jsou uspokojivé," uvedla Rektorisová.

Osevní plochy sóji jsou v Pardubickém kraji stále v menšině ve srovnání s tradičními plodinami. Obilovinami bylo letos v regionu oseto 82 858 hektarů, řepkou 24 686 hektarů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

31.8.2022 20:23
Sója má budoucnost, klíma neklíma.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

1.9.2022 09:23 Reaguje na Karel Zvářal
Právě že klima. Bez oteplování u nás sóju pěstovat nebudeme, neboť je to plodina teplých oblastí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist