https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-praze-se-pripravuji-nove-lesy-kvuli-kurovci-se-vice-kacelo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Praze se připravují nové lesy, kvůli kůrovci se více kácelo

13.1.2020 00:11 | PRAHA (ČTK)
V loňském roce se muselo v lesích více kácet v důsledku sucha a kůrovce, který zasáhl i metropoli. / Ilustrační foto
V loňském roce se muselo v lesích více kácet v důsledku sucha a kůrovce, který zasáhl i metropoli. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jindřich Chlapek / Ochrana přírody
V Praze by v dalších letech měly být založeny nové lesní výsadby, další už se uskutečňují. V loňském roce se muselo v lesích více kácet v důsledku sucha a kůrovce, který zasáhl i metropoli. V rozhovoru s novináři to řekl ředitel Lesů hlavního města Prahy (LHMP) Ondřej Palička. LHMP loni vysadily 356.000 sazenic, kromě stávajících porostů se vysazovalo v nově vznikajících lesích například v Běchovicích, Satalicích, v Holyni či v Jinonicích.
 

"Na příští rok je zpracovaný projekt pro les Na Musile, to je na Vídeňské blízko Kunratic," uvedl Palička. Dodal, že další nová výsadba je plánována na pomezí Kbel a Vinoře nebo u Biologického rybníku pod Xaverovským hájem. "A samozřejmě se bude zalesňovat po kůrovcových těžbách, " dodal ředitel. To se týká Modřanské rokle, Kunratického lesa nebo Divoké Šárky.

Zatímco kůrovec postihuje smrkové porosty, kterých v metropoli není tolik, sucho se podle ředitele projevilo i na borovicích. "Loni byl největší objem nahodilých těžeb za poslední dva nebo tři roky," řekl. Doplnil, že lesníci naopak jako kompenzaci omezili plánovanou těžbu. I přes pravidelné zalévání podle ředitele k usychání docházelo i u nových výsadeb v parcích. LHMP také v souvislosti se suchem změnily způsob sekání u lučních porostů.

Loni LHMP nejvíce stromů vysadily v nově vznikajících lesích. V satalickém lese Arborka to na jaře bylo více než 89.000 dubů, borovic, buků, javorů, habrů, modřínů a javorů. Běchovický les V Panenkách vzniká od roku 2017, loni a předloni tam LHMP na ploše 18 hektarů vysadily 150.000 stromků. Letos lesníci přidali dalších deset hektarů a 58.000 sazenic. Na bývalých polích v Holyni ve Slivenci a v Jinonicích pracovníci lesů vysadili po 7000 stromcích. Jak ve Slivenci, tak v Jinonicích by měl v budoucnu vzniknout nový kus lesa o velikosti zhruba 0,7 hektaru. V minulých letech město založilo také například les Robotka u Dubče.

Největším pražským lesem v majetku hlavního města je Kunratický, který se rozkládá na ploše 284 hektarů. Zhruba o 30 hektarů menší je Divoká Šárka, která zároveň patří mezi chráněná území. Od roku 2000 podle informací magistrátu přibylo 180 hektarů. V metropoli je přibližně 5000 hektarů lesů včetně soukromých, což je asi deset procent z celkové rozlohy města.

Lesy hlavního města jsou organizací, jejímž vlastníkem a zřizovatelem je hlavní město. Společnost vznikla v roce 1992 a stará se o 2900 hektarů lesů, významné parky, 300 kilometrů vodních toků a přes 165 vodních nádrží.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist