V pražské Botanické zahradě jsou k vidění stovky druhů jehličnanů
"Jehličnany jsou neobyčejnou skupinou dřevin rostoucí po celém světě, vyznačuje se obrovskou variabilitou," řekl ředitel trojské botanické zahrady Bohumil Černý k nově otevřené výstavě.
Na výstavě mohou návštěvníci projít osmi zastaveními, na nichž se dozvědí základní informace o charakteristice, rozšíření dřevin či ekologii. Jedno z nich je umístěno ve skleníku Fata Morgana, kde jsou představeny druhy z Nové Kaledonie. V Japonské zahradě bude k vidění použití jehličnanů v tvorbě bonsají. Na výstavě lidé uvidí i domácí lesnicky využívané druhy včetně jejich šišek, pryskyřice a řezů hmotou dřeva, uvedla mluvčí Botanické zahrady Klára Hrdá.
Podle kurátora dřevin mírného pásma Tomáše Vencálka jsou mnohé jehličnany mírného pásma v době klimatické nestability potenciálně ohroženým druhem. "Chceme veřejnosti jehličnany přiblížit, a tím zvýšit povědomí o jejich významu v přírodě," řekl.
V letních měsících zahrada plánuje piknik ve Vinici sv. Kláry, který se bude konat 12. srpna, degustaci Rulandského modrého z místní vinice, které se mohou zájemci zúčastnit 18. srpna, nebo vinobraní. To bude 12. a 13. září v blízkosti viničního domku v areálu zahrady.
Botanická zahrada byla založena v roce 1969. Přes 20 let ji veřejnost mohla navštívit jen ve dnech otevřených dveří, celoročně přístupná je od srpna 1992. V 90. letech do správy získala památkově chráněnou vinici sv. Kláry a před 15 lety byl otevřen tropický skleník Fata Morgana. Venkovní expozice se rozkládají na ploše téměř 25 hektarů. V areálu mohou návštěvníci vidět 15.000 druhů stromů a květin.
Ročně zahradu navštíví okolo 370 000 lidí. Do deseti až 15 let chce její vedení zvýšit návštěvnost na téměř dvojnásobek, řekl již dříve ČTK vedoucí stavebního oddělení zahrady Václav Jůzko.
reklama