https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazske-botanicke-zahrade-jsou-k-videni-stovky-druhu-jehlicnanu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražské Botanické zahradě jsou k vidění stovky druhů jehličnanů

3.7.2020 01:05 | PRAHA (ČTK)
Podle kurátora dřevin mírného pásma Tomáše Vencálka jsou mnohé jehličnany mírného pásma v době klimatické nestability potenciálně ohroženým druhem.
Podle kurátora dřevin mírného pásma Tomáše Vencálka jsou mnohé jehličnany mírného pásma v době klimatické nestability potenciálně ohroženým druhem.
Licence | Volné dílo (public domain)
V pražské botanické zahradě v Troji otevřeli expozici Jehličnany. Vzdělávací výstava představí stovky druhů jehličnanů mírného i tropického pásma a potrvá do 30. srpna. Zájemci se letos v létě mohou zúčastnit také pikniku nebo Vinobraní sv. Kláry.
 

"Jehličnany jsou neobyčejnou skupinou dřevin rostoucí po celém světě, vyznačuje se obrovskou variabilitou," řekl ředitel trojské botanické zahrady Bohumil Černý k nově otevřené výstavě.

Na výstavě mohou návštěvníci projít osmi zastaveními, na nichž se dozvědí základní informace o charakteristice, rozšíření dřevin či ekologii. Jedno z nich je umístěno ve skleníku Fata Morgana, kde jsou představeny druhy z Nové Kaledonie. V Japonské zahradě bude k vidění použití jehličnanů v tvorbě bonsají. Na výstavě lidé uvidí i domácí lesnicky využívané druhy včetně jejich šišek, pryskyřice a řezů hmotou dřeva, uvedla mluvčí Botanické zahrady Klára Hrdá.

Podle kurátora dřevin mírného pásma Tomáše Vencálka jsou mnohé jehličnany mírného pásma v době klimatické nestability potenciálně ohroženým druhem. "Chceme veřejnosti jehličnany přiblížit, a tím zvýšit povědomí o jejich významu v přírodě," řekl.

V letních měsících zahrada plánuje piknik ve Vinici sv. Kláry, který se bude konat 12. srpna, degustaci Rulandského modrého z místní vinice, které se mohou zájemci zúčastnit 18. srpna, nebo vinobraní. To bude 12. a 13. září v blízkosti viničního domku v areálu zahrady.

Botanická zahrada byla založena v roce 1969. Přes 20 let ji veřejnost mohla navštívit jen ve dnech otevřených dveří, celoročně přístupná je od srpna 1992. V 90. letech do správy získala památkově chráněnou vinici sv. Kláry a před 15 lety byl otevřen tropický skleník Fata Morgana. Venkovní expozice se rozkládají na ploše téměř 25 hektarů. V areálu mohou návštěvníci vidět 15.000 druhů stromů a květin.

Ročně zahradu navštíví okolo 370 000 lidí. Do deseti až 15 let chce její vedení zvýšit návštěvnost na téměř dvojnásobek, řekl již dříve ČTK vedoucí stavebního oddělení zahrady Václav Jůzko.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist