V sadech na Kutnohorsku začala sklizeň jablek, mrazům odolalo 15 až 20 procent úrody
Dvořák odhaduje, že tržby budou kvůli výpadku velké části úrody nižší zhruba o 10 až 14 milionů korun. Společnost musí na nutné výdaje využívat peníze, které naspořila v posledních letech. "Budeme taky žádat o kompenzaci na mrazy, zatím jen víme, že peníze tam jsou, ale metodiku ještě neznáme," řekl Dvořák.
Ministerstvo zemědělství (MZe) na konci července oznámilo, že ovocnáři budou moci o peníze na škody způsobené jarními mrazy žádat ve druhé polovině letošního října. MZe spolu se Státním zemědělským intervenčním fondem aktuálně připravují podrobné podmínky programu. Nejzazší termín vyplacení podpory by měl být konec ledna příštího roku. Od Evropské komise Česko získalo mimořádnou pomoc ve výši 15 milionů eur (zhruba 380 milionů korun), původně přitom žádalo o 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun). Dalších 100 milionů korun se pěstitelům rozdělí ze státního rozpočtu.
Podle odhadu sklizně k 15. červnu úroda ovoce v ČR kvůli silným jarním mrazům klesne v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31.430 tun ze 138.963 tun. U jablek se čeká sklizeň jen 23.437 tun, což je v porovnání s pětiletým průměrem pokles o 79 procent.
Společnost Sady Bílé Podolí hospodaří od roku 1993, aktuálně zhruba na 700 hektarech půdy, ovocné sady má na 300 hektarech, vedle jablek například višně, třešně, slivoně a broskvoně. Na zbytku je rostlinná výroba, například obiloviny, řepka a kukuřice. Pestřejší skladba plodin podle Dvořáka alespoň částečně zmírňuje rizika, kterým obor čelí. "Když ovocnářství nefungovalo, sanovala to rostlinná výroba, a naopak v 90. letech nefungovala rostlinná výroba, ale fungovalo ovocnářství," doplnil Dvořák.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Emil Bernardy
23.8.2024 08:41Anyr
23.8.2024 15:45Rybízu a angreštu a jahod požehnaně.
Stejně jako lískových oříšků.
A žaludů dubů letních. :)
Břetislav Machaček
24.8.2024 13:16monilióza a je sklizeno. Ochrana před vosami a sršni je takřka marná a
je otázkou, zda to neodradí zbytek pěstitelů od pěstování ovoce. Někteří
už začali ovoce sklízet nedozrálé před napadením hmyzem, ale to je pouze
zoufalost a nikoliv řešení. Opět vzpomenu na mé předky, kteří nemilosrdně
likvidovali všechna hnízda vos a sršňů v širokém okolí, aby předešli tak
masivnímu poškození ovoce jako letos. Dělali to i kvůli včelám, aby je
vosy nevylupovaly a sršni nezabíjeli. Co oči nevidí, srdce nebolí, ale
zlikvidovat veřejně hnízdo hmyzu, který přímo neohrožuje lidi, může být potrestáno. Takže jsem se smířil s tím, že ovoce neuchráním a možná ani
slabší včelstva, pokud se nevrátí zdravý selský rozum, že čeho je moc,
tak toho bývá i příliš.