https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-sirejovicich-na-litomericku-odmitli-zarizeni-na-plazmove-zplynovani-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Siřejovicích na Litoměřicku odmítli zařízení na plazmové zplyňování odpadu

7.10.2023 19:19 | SIŘEJOVICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obyvatelé Siřejovic na Litoměřicku v referendu odmítli zařízení na plazmové zplyňování odpadu, které chce na blízké skládce v sousedních Želechovicích postavit SONO PLUS. Z 233 obyvatel obce, kteří se mohli do hlasování zapojit, přišlo k urnám 115 lidí, to je 49,36 procenta. Proti stavbě se vyslovila drtivá většina zúčastněných, a pro zastupitelstvo je proto hlasování závazné, zjistila ČTK na úřední desce obce.
 

Obyvatelé obce odpovídali v referendu na dvě otázky. V prvním případě se měli vyjádřit, zda souhlasí s výstavbou zařízení na zplyňování odpadu (energetické nebo materiálové využití odpadu) na skládce SONO. Souhlas dalo jen 15 hlasujících a 96, tedy 83,48 procenta bylo proti. Ve druhé otázce měli lidé odpovědět, jestli má obec využít všech dostupných právních prostředků, aby výstavbě zařízení zabránila. V tomto případě dalo souhlas 94 lidí, tedy 81,74 procenta, a 18 bylo proti.

Starostka Lenka Feiklová (NEZ) výsledek referenda uvítala, obává se zvýšení prašnosti a hluku v souvislosti se zvýšeným provozem na skládce, i neprověřené technologie. "Jsem ráda, že budou občané stát za námi," řekla v reakci na výsledky ČTK. Přestože skládka nestojí v katastru obce, Siřejovice mají podle ní šanci se bránit. "Několik zastupitelů už je součástí občanského sdružení, a i když skládka není na katastru obce, tak jediná přístupová komunikace je přes nás a my bychom měli být účastníky všech řízení," dodala starostka.

Skládku v Želechovicích provozuje Sdružení obcí pro nakládání s odpady (SONO), které podle Feiklové sdružuje 94 obcí Litoměřicka. Záměrem je vybudovat zařízení, jež by ročně zpracovalo 45 000 tun komunálního odpadu, které obyvatelé obcí vyprodukují. Proti záměru se podle ní vyjádřily také sousední Čížkovice, v jejichž katastru skládka leží. "Ostatních 92 obcí se zatím proti záměru nepostavilo," dodala Feiklová.

Na vývoji technologie plazmového zplyňování odpadu pracuje například firma Millenium Technologies v Dubé na Českolipsku. Zařízení dokáže odpad přeměnit na plyn, který může nahradit zemní plyn, zbylá struska najde uplatnění ve stavebnictví. Zařízení je bez emisí, díky extrémním teplotám plazmatu o teplotě 3000 až 5000 stupňů Celsia si reaktor umí poradit nejen s komunálním odpadem, ale také s kaly z čistíren odpadních vod, ale i s těžko zpracovatelnými díly z autovraků, nerecyklovatelnými plasty nebo třeba lopatkami z větrných turbín vyrobenými ze sklolaminátu.

Nové technologie využití komunálního odpadu by měly nahradit skládkování, které by podle české legislativy mělo skončit v roce 2030. O technologii plazmového zplyňování uvažují také například na Prostějovsku. Vedení Mostkovic na Prostějovsku plánuje, že ještě na podzim vyhlásí referendum k záměru firmy PGP Terminal vybudovat toto zařízení na území obce. S plánovanou investicí tam nesouhlasí více než polovina místních, i oni se obávají negativního dopadu na životní prostředí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LS

Ladislav Strnad

7.10.2023 22:37
Samozřejmě. Uznáváme, že se odpad musí zpracovávat, ale u nás to nechceme.... Je to podobné, jako - Uznáváme a víme, že jaderný odpad je nutné bezpečně skladovat, ale ne u nás. Ať si to vyžerou sousedi...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

8.10.2023 06:48
V poslední době se množí protesty lidí a obcí proti tomu, aby se u nich postavila nějaká veřejně potřebná a prospěšná stavba. Není to fenomén jen český a existuje mezinárodní akronym NIMBY (Not in My Backyard). Charakterizuje postoje lidí, kteří odmítají, aby byla v blízkosti jejich domova postavena nějaká obecně prospěšná nebo dokonce nezbytná stavba, která však jim osobně sníží komfort bydlení.

Odpad je proto lepší zasypat zeminou - zmizí - a problém je vyřešen. :-)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.10.2023 09:09 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

8.10.2023 10:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
to se vždy najde nějaký pomatený aktivista který zblbne své okolí ! to samé i s těmi větrníky. obec by mohla třeba mít levnou elektřinu a peníze do prázdné obecní kasy ale vyhlásí se referendum a zmanipulovaní tupci se postaví proti ! veřejný zájem by měl být postaven nad ty pomatená referenda !!!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.10.2023 10:40 Reaguje na radim buffalo tobias
1**
Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.10.2023 13:02 Reaguje na radim buffalo tobias
Třeba je to tím, že lidé si chtějí zachovat hezké okolí obce, nezprzněné hnusnými větrnými elektrárnami.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

20.10.2023 21:57 Reaguje na pavel peregrin
Samozřejmě, bolsevicky Peregrine.... sirejovickym se stýská po sechezackych barevných cmoudicich...
Odpovědět
Pe

Petr

9.10.2023 06:57 Reaguje na radim buffalo tobias
Jaký je podle vás rozdíl mezi veřejným zájmem obce a výsledkem hlasování občanů obce?
Odpovědět
pa

pavel

8.10.2023 14:14 Reaguje na Miroslav Vinkler
a co takhle kdyby se ta spalovna postavila v praze v troji nebo v ústí ve střekově popřípadě v litoměřicích někde u terezína ano tam vzniká největší množství odpadu které by se mělo v této vesničce s 227 obyvateli spalovat jistě tak chytrý člověk jako jste vy pane vinkler by s tím neměl mít problém že věci by se měli řešit tam kde vznikají né kdyby tato vesnička nestála na dálnici nikdo by po ní ani nevzdechl - jinak máte možnost požádat aby tato firma postavila ten kotel na vaší zahradě je to přeci prospěšná stavba né jitě budete nadšený
Odpovědět

Radek Čuda

9.10.2023 12:32 Reaguje na pavel
Proč by se měla stavět spalovna v Troji, když ji máme v Malešicích? A připravuje se rozšíření.

Vy zase kecáte ...
Odpovědět
pk

pepa knotek

8.10.2023 14:25
Problém není ani tak se samotnou technologií plazmového spalování, ale s dopravou několika desítek tisíc tun odpadu nákladními auty - tu ve svém okolí nikdo nechce. Na druhou stranu nezřízeným konzumem obyvatelstva je produkce všemožného odpadu podporována, budou si muset lidi rozmyslet kudy tedy dál.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.10.2023 10:04
U spaloven je problém hlavně s dopravou a případným skladováním odpadu.
Měly by být v místě produkce odpadu, případně i menší a s průběžným
spalováním bez dlouhého skladování. Mohly by fungovat jako zdroje energie
pro továrny a nebo pro městský majetek. Malá místní spalovna nebude
vadit odpůrcům, kteří poukazují na spalování cizích odpadů s dopadem na
ně a totéž s dopravou, kdy lidé pochopí, že se vozí pouze jejich odpad.
Bohužel dnes je tendence megalomanských staveb s "vyvezením" problému
někam "za humna". Město(sdružení měst) chce postavit spalovnu u malé vesnice, která produkuje pár tun odpadu, ale bude se tam spalovat tun
tisíce. Co tak se zaměřit na menší provozy s krátkými dopravními nároky
a zanedbatelnými dopady na okolí? Městská spalovna vytápějící obecní
budovy s krátkými dopravními cestami v každém větším městě tak bude
pouze problémem toho města a jeho obyvatel. Pokud ji ale odmítnou, tak
budou platit jiným za likvidaci odpadu tolik, že si odmítnutí stavby
rozmyslí. U malých vesnic s nemožností mikrospaloven pak musí stát
umožnit spalování odpadů v okolních městech a doplácet případný rozdíl
mezi poplatky občanů a nákladů spaloven. Osobně jsem zvědav na slavné
ukončení skládkování, když se nikde nestaví spalovny a zpracovny vytříděných "surovin"(nerecyklovatelný odpadů). Termín už hoří a
nezbyde nic jiného, než skládkování opět prodloužit!
Odpovědět

Radek Čuda

9.10.2023 12:34
Mají tam skládku. Nechtějí spalovnu. No tak se holt bude skládkovat dál a víc ... jestli tohle je podle nich výhra, tak hodně štěstí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist