https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-sivicich-na-brnensku-vznikne-biocentrum-vyresi-se-tim-i-privalove-deste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Sivicích na Brněnsku vznikne biocentrum, vyřeší se tím i přívalové deště

13.5.2021 12:20 | SIVICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | tdlucas5000 / Flickr.com
V Sivicích na Brněnsku začnou budovat biocentrum, vyřeší se tím i přívalové deště, které obec sužují. Jde o dva projekty, vyjdou celkem asi na pět milionů korun. Na tiskové on-line konferenci to uvedla starostka obce Marie Kousalová.
 

Na pozemcích obce je zanesená vodní nádrž z 90. let minulého století. Místo podle starostky dávno neplní svoji funkci, nádrž zarůstá náletovými křovinami. "Zřídíme místo ní vodní tůň, opodál budou další tři menší tůně. Část vytěžené zeminy použijeme na zřízení valu k vyhřívání obojživelníků, část odvezeme na ornou půdu nižší kvality v katastru obce," uvedla Kousalová. Výše investice je zhruba za čtyři miliony korun, pokryje ji dotace. Začít stavět by se mělo v srpnu, hotovo by mělo být příští květen. Starostka doplnila, že biocentrum by mělo mimo jiné přispět k zadržení vody v krajině.

Zhruba na milion pak přijde upravení příkopu, který do biocentra bude odvádět vodu z přívalových dešťů. "Katastrem protéká Pozořický potok, který je místy zatrubněný. Voda nám při každém větším přívalovém dešti přetéká. Loni jsme vybudovali odlehčovací rameno, které jsme zaústili do příkopu podél polní cesty, který směřuje právě do budoucího biocentra," uvedla starostka. S investicí do úprav příkopu obci podle starosty přislíbil kraj, obec tak počítá s tím, že částka, kterou bude muset doplatit, vyjde asi na 700 000 korun.

Sivice leží 15 kilometrů východně od Brna, žije zde 1080 obyvatel. Jižní část katastru patří do Dyjsko-svrateckého úvalu a je intenzivně zemědělsky obdělávaná. Oblast se potýká s trvalým nedostatkem srážek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

13.5.2021 15:52
Soudruzi stavěli proti povodním přehrady,ale demokrati čtyři tuně.Jojo pokrok nezastavíš
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.5.2021 19:29 Reaguje na karel krasensky
ono to je stejně jedno, obojí je stejný problém, protože půda je zhutněná a její pórovitost mizerná, proto se voda nevsakuje a stejká do obcí i s bahnem...
Odpovědět
Pe

Petr

13.5.2021 16:28
Rybníčku se teď říká biocentrum?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.5.2021 08:43 Reaguje na Petr
Samozřejmě, protože na biocentrum se dá vydolovat více dotací.
Odpovědět
kk

karel krasensky

13.5.2021 17:07
Čtyři tuně za pět milionu.No neber to za ty peníze
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.5.2021 19:25
no to nevím, ale ono to biotopové centrum se bude zaplavovat taky splavem půdy z polí a luk...je otázka na jak dlouho to bude...když je zemědělec " pako" můžete stavět co chcete, ale za několik let se zase budou těžit náplavy
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.5.2021 08:45 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ono se to za pár let zase vybagruje a nechá se to zaplavovat. Cílem není ani tak ochrana přírody jako nekonečný tok dotací. Takové dotační perpetuum mobile.
Odpovědět
va

vaber

14.5.2021 08:46
,,zeminu použijeme na zřízení valu k vyhřívání obojživelníků,,,
ještě chybí lehátka a opalovací krémy a bude to dokonalé biocentrum kombinované s relaxačním centrem pro obojživelníky,
správná terminologie je zárukou získání dotace
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist