https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-usa-loni-do-ciste-energie-investovali-rekordnich-55-5-miliardy-dolaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V USA loni do čisté energie investovali rekordních 55,5 miliardy dolarů

4.2.2020 00:08 (ČTK)
Investice do obnovitelné energie dosáhly minulý rok ve Spojených státech rekordních 55,5 miliardy dolarů (1,25 bilionu Kč), a to navzdory snaze vlády podporu obnovitelných zdrojů omezit. / Ilustrační foto
Investice do obnovitelné energie dosáhly minulý rok ve Spojených státech rekordních 55,5 miliardy dolarů (1,25 bilionu Kč), a to navzdory snaze vlády podporu obnovitelných zdrojů omezit. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Investice do obnovitelné energie dosáhly minulý rok ve Spojených státech rekordních 55,5 miliardy dolarů (1,25 bilionu Kč), a to navzdory snaze vlády podporu obnovitelných zdrojů omezit. Investice do větrných elektráren na pevnině a do slunečních elektráren se meziročně zvýšily o 28 procent. Náklady na obnovitelnou energii totiž poklesly a investoři do těchto elektráren se urychleně hlásili o daňové úlevy, které se mají letos snížit, napsala agentura Bloomberg.
 

"Je pozoruhodné, že ve třetím roce prezidentství (Donalda) Trumpa, který obnovitelné zdroje nijak zvlášť nepodporuje, dosáhly americké investice do čisté energie skokového rekordu," uvedl Ethan Zindler z výzkumné sekce New Energy Finance agentury Bloomberg (BNEF).

"Tyto technologie jsou nyní z pohledu nákladů konkurenceschopnější než kdykoli dříve a skutečnost, že na dohled se rýsovalo snížení daňových úlev, vedla k tomu, že se odvětví v roce 2019 notně oživilo," dodal.

Trumpovo odstoupení od federální podpory klimatických cílů, jež podědil po svém předchůdci Baracku Obamovi, paradoxně odvětví pomohlo, protože kroku stávající hlavy státu se vzepřela americká města, státy a firmy, napsala agentura Reuters.

Největším světovým investorem do obnovitelných zdrojů je Čína. Loni do nich však vložila meziročně o osm procent méně, a to 83,4 miliardy dolarů. Zvýšení amerických investic ale pomohlo pokles těch čínských vyvážit. Celosvětové investice do čisté energie se loni zvýšily o jedno procento na 282,2 miliardy dolarů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

4.2.2020 10:08
My se chováme přesně naopak, jako USA. Ty nepodepisují žádné proklamační dohody o podpoře OZE, ale ve skutečnosti mohutně do nich investují a zavírají uhláky. My podepíšeme úplně všchno, naposled zelený úděl, ale neuděláme vůbec nic a žádné utlumování se nekoná, jen natahujeme ruce pro další a další dotace, které skončí víte kde. To je zoufalá situace, to se nám musí brzo vymstít.
Odpovědět
ig

4.2.2020 11:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Je to tak a nikdy se to nezmění. To poddanství a víra, že vrchnost vše zařídí, je v evropském lidu jako v koze a zákonitě to pak vždycky dopadne jak to dopadá :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2020 12:21 Reaguje na
Omyl, nepíšu o "evropském lidu", ale o situaci v ČR, ta je podstatně odlišná. Většina Evropy dělá dost, především Němci.
Odpovědět
ig

4.2.2020 12:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Němci dělají úplně stejně blbosti jako my, akorát ve větším - Němci jsou velký národ a nedělají malé chyby.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2020 14:25 Reaguje na
Němci mají už dnes z OZE asi 48% energie, my možná 10%. Dost podstatný rozdíl.
Hlavně v tom, že oni to mají rozjeté, fve i větřáky se tam staví jak na běžícím pásu, kdežto u nás se bioplaliva i fve zkorumpovala jak dycky, takže je to prakticky zablokované a čecháček věří jen ropákům.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

4.2.2020 14:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

4.2.2020 14:39 Reaguje na Pavel Hanzl
pokud jsem si všiml, tak němci staví uhelné elektrárny jak na běžícím pásu
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2020 14:59 Reaguje na Vladimír Hošek
Omyl. Mají spustit jednu novou supermoderní za cenu zavření čtyř starých. U nás si musíme dávat pozor na informace, které nejsou vylhané, ale vždy to důležité je až na konci článku.
Odpovědět
ig

4.2.2020 15:24 Reaguje na Pavel Hanzl
A ta supermoderní místo CO2 vydechuje Chanel N°5.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2020 20:49 Reaguje na
Němce do určité míry skutečně nechápu. Je mi jasné, že jejich protiatomová mánie má reálné podklady a hlavně se datuje do doby před Černobylem. Ale dnes by se tam měla vést velmi solidní diskuse na téma přehodnocení ústupu od jádra. Vede se tam, nebo ne? Nevím. Měmci si myslí, že to zvládnou jen s pomocí OZE, ale s jádrem by mohli skončit s uhlím o desetiletí dříve a ještě pomoci sousedům.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.2.2020 08:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Nevede, jako se za Hitlera nevedla diskuse o účelnosti Norimberských zákonů :-)
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

4.2.2020 14:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale ekologisté byli nadšeni z toho, jak korupce v oblasti FVE nabírá obrátek. Takový Bursík zářil nadšením do všech směrů. Takže jestli ta vina ztráty důvěry Čechů není na našich zelených institucích.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2020 15:04 Reaguje na Jiří Svoboda
Není. Celý solární tunel vytvořila soc. vláda s podporou komunistů, za Nečase se uzákonilo zdanění výkupů a stát má možnost každý rok snížit výkup o 5%.Tak se zeptejte Babiše, ten tu bačuje už asi 7 let a hlavně Zelení vůbec nejsou parlamentu, natož ve vládě.
Odpovědět
ig

4.2.2020 15:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Zelení, tedy někteří konkrétní představitelé, už mají vyděláno, tak co by dělali ve vládě :D
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

4.2.2020 15:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Tady je třeba uvést vaše výroky na pravou míru. Zákon o obnovitelných dal podporu OZE velmi přiměřenou a kdyby byl ERÚ dodržován, žádný magatunel by nenastal. Problém je v tom, že ekologisté/zelení jásali jak je zákon porušován a zcela nesmyslné toky peněz jdou do OZE. Dodnes se dočtete na řadě eko-stránek, jak se to tehdy povedlo.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.2.2020 17:52 Reaguje na Jiří Svoboda
Je to dotováno z kapes nás všech, jednak cestou peněz z daní, jednak cestou z ceny elektřiny. Jinak by to nebylo životaschopné. Tudíž jer to tunel a nic jiného.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2020 20:17 Reaguje na Jiří Svoboda
Tady máte odkaz na stručnou historii:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-vykupni-cena-fotovoltaicke-elektriny-fum-/p_ekonomika.asp?c=A100305_184630_p_ekonomika_wag
Odpovědět
LB

Lukas B.

4.2.2020 15:43 Reaguje na Pavel Hanzl
"Němci mají už dnes z OZE asi 48% energie". jablka a hrušky. je třeba odlišit instalovaný výkon, vyrobený výkon a potřebný just-in-time výkon. to třetí se určuje blbě, ale vodítkem by mohla být integrál v čase součinu tržní ceny za kWh (proměnlivé v čase a bez subvencí) a vyrobených kilowatthodin jednotlivých zdrojů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2020 20:13 Reaguje na Lukas B.
Předpokládám, že je to celkový, za rok spotřebovaný výkon elektřiny v nějakých terrawathodinách.
Ovšem asi jen ten, který prochází přes distribuční síť. Elektřina z fve spotřebovaná na místě v tom asi nebude. Ale fakt nevím, je to jen informace z médií.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.2.2020 08:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi to bude instalovaný výkon, protože ten se jednak vykazuje snáz, jednak vychází pro zelené lháře příznivěji.
Odpovědět
ig

4.2.2020 16:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Zlatý voči :-)
https://de.wikipedia.org/wiki/Stromerzeugung#/media/Datei:Stromerzeugung_2016.jpg
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2020 20:24 Reaguje na
To je informace z roku 2017, od té doby se to asi dost pohlo. Ale za tu informaci meručím, je z médií. Ale není to celkem jedno? Jde o tom, že Němci na tom velmi pracují, kdežto my ani ťok.
Odpovědět

Jan Šimůnek

5.2.2020 08:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Němci pilně a nadšeně pracovali na holokaustu a my taky ani ťok.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist