https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-zabcicich-maji-novy-kravin-ktery-by-mohl-udavat-trendy?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Žabčicích mají nový kravín, který by mohl udávat trendy

11.7.2020 01:03 | ŽABČICE (ČTK)
"Ideální je pro krávy teplota okolo osmi až deseti stupňů. V zimě stačí spustit plachty nahrazující obvodové zdivo až při minusové venkovní teplotě," uvedl ředitel podniku Radomil Měřínský. Ilustrační obrázek
"Ideální je pro krávy teplota okolo osmi až deseti stupňů. V zimě stačí spustit plachty nahrazující obvodové zdivo až při minusové venkovní teplotě," uvedl ředitel podniku Radomil Měřínský. Ilustrační obrázek
Kravín, který by mohl udávat trendy, vybudovali v areálu Školního zemědělského podniku v Žabčicích na Brněnsku. Stavba za 19,5 milionu korun patří k nejmodernějším v Česku. Dobře izolovaná střecha nepustí v létě dovnitř horko, obvodové zdi chybí, jen v zimě je nahradí spuštěné plachty. V budově tak na rozdíl od běžných kravínů nemusí hučet větráky. ČTK to řekl mluvčí Mendelovy univerzity Filip Vrána.
reklama

 

Nová stáj nahradila jednu ze starších, která už nevyhovovala současnému pojetí welfare, tedy podmínek chovu při dobré pohodě zvířat. Přímo v Žabčicích má Školní zemědělský podnik přibližně 600 krav různých plemen s průměrnou užitkovostí asi 11.300 litrů mléka na kus a rok.

"Ideální je pro krávy teplota okolo osmi až deseti stupňů. V zimě stačí spustit plachty nahrazující obvodové zdivo až při minusové venkovní teplotě," uvedl ředitel podniku Radomil Měřínský. Na projektanta měl ještě jeden speciální požadavek, a to kovové hrazení uvnitř objektu, které skot odděluje od studentů účastnících se praktické výuky.

"Nová stáj je našim potřebám doslova ušitá na míru. Šlo nám o to, aby byl objekt co nejvíce přívětivý pro zhruba 70 krav a jalovic masného typu, pro který je určený. Zároveň jsme chtěli budovu postavenou technicky na úrovni tak, abychom ji mohli využívat k výuce. S výsledkem jsme velmi spokojeni. Vytvořili jsme si nejen stáj podle svých představ, ale i trend, jímž se chceme při dalším budování kravínů řídit," popsal Měřínský.

Školní zemědělský podnik Žabčice hospodaří na 2334 hektarech zemědělské půdy. V chovu skotu má největší zastoupení plemeno holštýn. V roce 2017 se dokonce holštýnská kráva Kája ze žabčického podniku stala na soutěži pořádané na brněnském výstavišti nejkrásnější dojnicí České republiky.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist