https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-francii-se-nachazi-tisice-tun-valecneho-odpadu-je-to-ekologicky-problem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Francii se nachází tisíce tun válečného odpadu. Je to ekologický problém

30.9.2024 02:35 | MÉTY (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve Francii se nachází tisíce tun válečného odpadu ze světových válek. Skládky munice jsou pod zemí i na dně vodních ploch a obyvatelé o nich často nevědí, přitom ale představují riziko pro jejich zdraví, znečišťují životní prostředí a každoročně si vyžádají životy až deseti lidí. Problém se týká i dalších zemí v Evropě, píše agentura AFP.
 
Na francouzském území lze najít nevybuchlé bomby, granáty, miny. Nejčastěji je to munice ze dvou světových válek, ale některé se datují až do prusko-francouzské války z roku 1870. Nejzasaženější částí Francie je východ země, kde leží jezero Gérardmer v departementu Vosges. Armádě sloužilo jako skládka během první světové války a v současnosti ho využívají obyvatelé Vosges jako záložní zdroj pitné vody.

"Víme, že existuje nejen bezprostřední riziko výbuchu, ale také riziko znečištění a degradace chemických sloučenin obsažených v této munici," řekla AFP Charlotte Nithartová, ředitelka francouzské asociace na ochranu životního prostředí Robin Hood (Robin des Bois). Pitná voda z jezera Gérardmer tak obsahuje látky jako trinitrotoluen (TNT) nebo olovo, které škodí lidskému organismu.

Francouzští ekologové však nevědí, kde všude se takovéto nebezpečné skládky skrývají. Problém, na který řada výzkumníků naráží, je velmi omezená přístupnost archivů. Zatímco v Německu a v Belgii zřídili speciální instituce, které se záležitostí zabývají a přístup k jejich informacím má široká veřejnost, ve Francii podobná organizace chybí. "Stará munice se nachází pod zemí, na dně vodních ploch v blízkosti veřejných míst a Francouze o tom nikdo neinformuje," řekla stanici FranceInfo Mathilde Cusinová, jedna z režisérů dokumentu o problematice.

Ekologické spolky proto tlačí na ministerstvo obrany, aby zajistilo větší transparentnost a zveřejnilo, jaký je stav řady veřejných míst. Ministr pro bydlení Patrice Vergriete uvedl, že otázkou se už zabývá více ministerstev a že pracují na tom, aby zajistila ochranu obyvatel a životního prostředí.

Podobný problém se týká i dalších zemí. Švýcarská jezera, včetně Ženevského, skrývají více než 20.000 tun zastaralé munice. Podmořský odpad se nachází také mezi Skotskem a Irskem a obecně po celém pobřeží Atlantiku.

I proto Evropská komise pověřila skupinu odborníků, aby se této problematice věnovala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

5.10.2024 19:31
Holt to je ta francouzská ležérnost a bezstarostnost.
Jinak munice uz pruskofrancouzské války 1870 by měla být už dávno inaktivní, protože tehdy se používal hlavně černý střelný prach a ten by se měl neutralizovat zemní vlhkostí už během pár let.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist