https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-rwande-se-po-40-letech-podarilo-objevit-kriticky-ohrozeneho-netopyra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve Rwandě se po 40 letech podařilo objevit kriticky ohroženého netopýra

13.3.2022 02:06 | KIGALI (ČTK)
Vrápenec ale mezitím přežíval ve rwandském deštném pralese Nyungwe, který je rovněž domovem ohrožených goril horských. Zatím není známo, jak velké populaci tohoto netopýra se podařilo přežít
Vrápenec ale mezitím přežíval ve rwandském deštném pralese Nyungwe, který je rovněž domovem ohrožených goril horských. Zatím není známo, jak velké populaci tohoto netopýra se podařilo přežít
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Druh netopýra, kterého už 40 let nikdo neviděl, se podařilo objevit ve Rwandě. Ochránce přírody tento neuvěřitelný objev velmi potěšil, protože se obávali, že vrápenec druhu Rhinolophus hilli už vyhynul. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian.
 

Vrápenec ale mezitím přežíval ve rwandském deštném pralese Nyungwe, který je rovněž domovem ohrožených goril horských. Zatím není známo, jak velké populaci tohoto netopýra se podařilo přežít a Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) je loni vedl jako kriticky ohrožené.

Objevit ztracený druh bylo neuvěřitelné, uvedl ředitel nevládní organizace na ochranu netopýrů BCI Jon Flanders. "Je ohromující, že jsme první lidé, kteří ho po tak dlouhé době viděli," dodal.

BCI se spojila s ochranářskými skupinami ve Rwandě a od roku 2013 začala provádět průzkumy druhů žijících v džunglích této africké země. V roce 2019 při desetidenní expedici, během níž prohledávali jeskyně v deštném pralese, vědci našli podivného netopýra.

"Okamžitě jsme věděli, že je nezvyklý a pozoruhodný," řekla hlavní vědkyně BCI Winifred Fricková. "Jeho obličejové rysy jsou tak výrazné, až to vypadá komicky," dodala. Další tři roky trvalo, než se vědcům podařilo potvrdit, že jde skutečně o druh Rhinolophus hilli.

Od drobného, jen dva gramy vážícího netopýrka thajského (Craseonycteris thonglongyai) až po obřího kaloně zlatotemenného (Acerodon jubatus), jehož rozpětí křídel dosahuje 1,5 metru, tvoří netopýři až pětinu všech suchozemských savců.

Zhruba 40 procent z 1321 druhů je podle IUCN ohrožených. Vinu má na tom především působení člověka, včetně odlesňování a ničení přirozeného prostředí netopýrů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist