Ve Straně zelených to opět vře
Beránek s Patočkou předložili na začátku dubna republikové radě strany návrh dopisu vedení ČSSD. V něm navrhují společný postup ČSSD a SZ ve snaze zabránit tomu, aby se k moci ve státě dostala ODS a konzervativní křídlo KDU-ČSL, jejichž politiku považují za protiobčanskou, protiekologickou a protisociální. Strana zelených by podle tohoto návrhu požadovala od ČSSD prosazení snížení procentuální hranice pro vstup do Poslanecké sněmovny alespoň na 2,5 procenta a navrhuje společné vedení dialogu obou stran s KSČM. Cílem má být dosažení stavu, kdy bude KSČM pro ČSSD i Stranu zelených „i na celostátní úrovni politickým partnerem přijatelným alespoň natolik jako ODS“. Beránek chce diskusí s komunisty znejistit a diskreditovat „poststalinistické“ křídlo v KSČM a proměnit ji tak v moderní levicovou stranu. „Komunisté se sami nezmění. Je potřeba na ně vyvíjet tlak,“ shrnuje Beránek.
Trio Bursík, Kuchtová, Štěpánek naopak považují tento postoj za špatný, politicky naivní a poškozující SZ v očích veřejnosti. „Proč bychom měli zvenku reformovat komunisty. To je jejich boj,“ říká Bursík. Beránkův návrh usnesení byl podle Bursíka republikovou radou ostře kritizován a nakonec stažen samotnými předkladateli.
Navzdory tomu se Beránkův postoj do značné míry odrazil v tiskové zprávě SZ vydané o čtyři dny později. V ní Beránek podpořil podání trestního oznámení na časopis mladých komunistů Mladá pravda, který prý hlásá třídní zášť. V tiskové zprávě Beránek žádá, aby se KSČM obrodila „v moderní levicovou stranu“. „Vydání tiskové zprávy s Beránkovými názory se odehrálo za našimi zády, aniž by o tom bylo vedení strany informováno,“ tvrdí Bursík. Podle Bursíka se tak vedení strany dostává do situace, kdy nemůže zabránit vydávání osobních postojů Beránka a Patočky za názor strany. „V takové situaci nevidím jinou možnost než vyvolání mimořádného sjezdu a volbu nového vedení strany,“ uzavřel Bursík.
Beránek je však přesvědčen, že jeho postoj není v rozporu s programem strany. „Zelení by se podle mě měli věnovat opravdové práci spíše než vyhrocování vnitřních sporů,“ prohlásil Beránek. Zároveň označil kroky zmíněných členů předsednictva za nezodpovědné. O problému bude jednat předsednictvo strany na svém zasedání v pátek.
reklama
Online diskuse
Bursík, Štěpánek a Kuchtová lžou - 20. 4. 2005 - Petr HrdinaJen dvě krátké poznámky:- k dopisu adresovanému ČSSD: celý bod zmiňovaného návrhu dopisu (nikoliv jen výňatek "klíčové" věty) zněl: "Navažme na dialog Občanského fóra s komunistickou stranou a mluvme s ní o podmínkách, za nichž se pro nás i pro vás stane i na celostátní úrovni politickým partnerem přijatelným alespoň natolik jako ODS. Je naší politickou odpovědností zrušit současnou praxi, kdy jsou komunisté právem ostrakizováni za svoji kontinuitu s totalitní minulostí a současně využíváni a zneužívání populistickou pravicí k uskutečňování jejích záměrů." Pokud měl být text ofenzivní strategií k proměně KSČM, pak ta strategie zavání neupřímným politickým handlem. Pro SZ je dobře, že toto znění členové RR kritizovali a předkladatel dopis nakonec stáhl. - k polemice o snížení hranice pro vstup do Sněmovny na 2,5%: Do programu SZ to patří a je dobře, že to chce SZ prosazovat. Ale nechť tak činí až PO svém vstupu do Sněmovny. Bude-li se snažit vyjednávat s ostatními stranami o snížení hranice před volbami, bude to směšné - SZ tím bude dávat najevo, že se bojí toho, že se do PSP nedostane a chce pomoci. |