https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-strednich-a-nizsich-polohach-na-jihu-cech-v-zime-napadlo-mene-snehu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve středních a nižších polohách na jihu Čech v zimě napadlo méně sněhu

6.4.2022 17:28 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve středních a nižších polohách Jihočeského kraje v zimě napadalo méně sněhu než v minulých letech, což může ovlivnit stav vody v krajině. Momentálně jsou průtoky řek výrazně nižší, než ukazují historické průměry pro období na přelomu března a dubna. ČTK to řekl hydrolog českobudějovického hydrometeorologického ústavu Tomáš Vlasák.
 

V porovnání s dlouhodobými průměry ve stejném období nyní v některých jihočeských řekách protéká jen 30 procent vody. "S tím samozřejmě korespondují i zásoby vody do hloubky deset metrů pod zemí, které budou také výrazně nižší. Zkrátka z tohoto hlediska nebyla zima příliš příznivá," uvedl Vlasák.

Situace se podle něj v posledních dnech zlepšila, což ovlivnily srážky. V posledním týdnu na některých místech napršelo až 30 milimetrů vody. "Znamená to, že by to třeba mohlo stačit pro osevní práce, takže pro zemědělce je nyní ten stav o hodně lepší, než byl nedávno," uvedl Vlasák.

Zatím také stále zůstává dostatek sněhu v polohách nad 1000 metrů nad mořem. Podle hydrologa se aktuální zásoby sněhu na horách příliš neliší od dlouhodobých průměrů. "Ale to je voda, která se v krajině prakticky neudrží. Většinou z hor odtaje a odteče do řek. Takže se klidně může stát, že při rychlém tání může být Otava, která přivádí toky ze Šumavy, plná vody, ale jinak v přírodě bude sucho," řekl Vlasák.

Podle takzvané vodnosti toků jsou na jihu Čech na řadě míst řeky pod normálem. Na Lužnici navíc hydrologové někde evidují sucho, což znamená výrazně méně vody, než je obvyklé. Podobná situace je i u podzemních vod, jejichž hladina je rovněž velmi nízká.

Vlasák uvedl, že i současná bilance ještě nemusí bezpodmínečně přejít do suchého léta. "Podle předpovědi by první dubnová dekáda měla být vlhčí než minulé týdny. A stejně tak není ani vyloučeno, že třeba květen nebo červen bude deštivý a tím pádem by vody nakonec mohl být dostatek," uvedl Vlasák.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist