Ve světě začaly další ekologické protesty Fridays for Future Video
Dnešních demonstrací v Austrálii se zúčastnilo dvakrát víc lidí než minulých protestních průvodů, uvedla iniciativa Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), která mladé ekologické aktivisty sdružuje. Velká shromáždění se dnes uskutečnila mimo jiné v australských městech Sydney a Melbourne. Podle televize BBC některé australské školy studenty samy vybízely, ať se do stávky zapojí.
Podobné protestní akce ohlásili aktivisté na dnešek v 2600 městech v téměř 160 zemích světa. V Thajsku na 200 mladých lidí vtrhlo do sídla ministerstva životního prostředí, kde si lehli na zem a předstírali smrt. "Takhle to dopadne, když teď klimatické změny nezastavíme," řekla organizátorka akce 21letá Nantiča Očarenčajová.
Studenti na Šalamounových ostrovech, které společně s dalšími nízko položenými ostrovními zeměmi patří k oblastem nejvíce ohroženým klimatickými změnami, uspořádali demonstraci na pobřeží oblečení v tradičních sukních z trávy a s dřevěnými štíty v rukou. Naopak v Číně, která je největším zdrojem skleníkových plynů na světě, úřady žádné protesty nepovolily, uvedla agentura Reuters.
Studenti od loňského září v pátečních dnech stávkují a demonstrují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Po politicích požadují razantnější kroky k omezení emisí skleníkových plynů, které podle názoru řady vědců způsobují na naší planetě klimatické změny. Tentokrát by se na výzvu studentů mohli do stávek a demonstrací zapojit i dospělí.
Manifestace vyvrcholí shromážděním před sídlem OSN v New Yorku, kde se v pondělí uskuteční klimatický summit. Newyorské manifestace se zúčastní i iniciátorka hnutí Thunbergová, která byla za svůj ekologický aktivismus navržena na Nobelovu cenu za mír.
Velká demonstrace za důslednější boj proti klimatickým změnám se chystá také v Berlíně, kde má dnes německá vláda schválit sérii opatření ke snížení emisí oxidu uhličitého.
Přečtěte si také |
Jan Sládek: Tři důvody, proč stávkovat za klima
reklama